Altının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Altının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

0

Dünya genelinde biliyorsunuz ki en değerli ve en kıymetli değere sahip parçalardan birisi de Altın‘dır. Fakat bu kadar değere sahip olmasından dolayı Altının da çok fazla sahtesi bulunmaktadır. Bize de gelen en sık sorulardan birisi altınların gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlarız ? gibi sorular oluyor. Aslında bakarsanız bunu anlamanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Sizlere vereceğimiz bu yöntemler sayesinde altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu hemen anlayabileceksiniz.

Altının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Sahte altınlar genel olarak altın günlerinde veya düğünler de takılarak elden ele gezmektedir. Sahte altını aldığınız zaman hiçbir şekilde farkında olmadan kuyumcuya gittiğiniz de bozdurmak veya satmak istediğiniz zaman sahte olduğunu öğrenince bir anda şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Altının sahte olduğunu anlamak için ise evde yapabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde bunu öğrenebilirsiniz. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki yapacağınız bu testler belki tam kesin sonuçlar vermeyebilir ama en azından fikir sahibi olmuş olursunuz. Tamamen emin olmak istiyorsanız kuyumculardan yardım alabilirsiniz.

Görsel Analiz Yapın

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki her altının üzerinde küçük küçük damgalar yer alır. Bu damgalar o kadar küçüktür ki bazen gözle bile görülmesi imkansız olabiliyor. Bu yüzden damgaları yakından görmek için büyüteç kullanabilirsiniz.

Önemli ; Altınların üzerinde damga varsa o altın kesinlikle sahte olmadığı anlamına gelmez arkadaşlar. Çünkü sahte olan altınlara da damga vuruluyor. Özellikle çok eski zamanlara ait olan altınlar da mesela damga bulunmaz. Eğer çok eski altınlarınız varsa üzerinde damga yoktur. Yani buda altının gerçek olmadığı anlamına gelmez.

Mıknatıs ile Kontrol Edin

mıknatısla altın testi

Altın biliyorsunuz ki çok iyi iletken bir maddedir fakat manyetik gibi bir özelliği bulunmaz. Yani kısacası hiçbir mıknatıs altını tutmaz veya çekmez. Ama eliniz de bulunan mıknatıs eğer altını tutuyorsa o zaman muhtemelen Altın sahte olabilir.

Önemli ; Kullanacağınız mıknatıs eğer küçük boyutlar da yani evlerde buzdolabında kullandıklarınız ise o zaman yanıltıcı sonuçlar verebilir. Böyle bir test yapmak için küçük mıknatıs yerine daha büyük mıknatısları tercih etmeye özen gösterin.

Su ile Test Yapın

Su ile Test Yapın

Altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın diğer yollarından birisi de Su ile yapacağımız testtir. Gerçek olan bir altını suya attığınız zaman altın suyun ortasında ve üstünde yüzmez direk olarak dibe çöker. Aynı zaman da hiçbir şekilde pas tutmaz ve kararma yapmaz. Bu yüzden arkadaşlar bir kavanozun veya sürahinin içerisine su doldurun. Daha sonra altını içine atın. Bu şekilde altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir