Sararan Plastik Eşyalar Nasıl Beyazlatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sararan Plastik Eşyalar Nasıl Beyazlatılır ?

0

Birçok insanın sinir olduğu sorunlar arasında sararan plastik eşyalar yer alıyor. Biliyorsunuz ki beyaz plastik olan tüm eşyalar eğer güneş ışığına , kimyasallara veya gıda boyalarına maruz kaldıkları zaman yavaş yavaş sararmaya başlar. Sararan bu beyaz eşyaları vereceğimiz yöntemler sayesinde tekrardan eski beyaz haline getirmeniz de mümkündür. Yöntemlerimiz aşağıda yer alıyor arkadaşlar elinizde olan temizlik ürünlerine bağlı olarak birini seçip uygulayabilirsiniz.

Sararan Plastik Eşyalar Nasıl Beyazlatılır

1 – Alkol ile Plastik Beyazlatma

Sararan eşyanız eğer fazla büyük değilse küçük bir şeyse o zaman kullanacağınız Alkol ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. İlk yapmanız gereken bir kabın içerisine fazla olamayacak şekilde alkol koyun ve daha sonra sararan eşyanızı kabın içerisine koyup bir süre bekleyin. En son su ile deterjanla yıkayın.

2 – Çamaşır Suyu ile Plastik Beyazlatma

Herkes çamaşır suyunu gücünü bilir ve özellikle beyazlatma konusunda birebirdir. Bu yüzden sararan eşyalarınızı beyazlatmak için en etkili yöntemlerden birisi de çamaşır suyu oluyor. Bir kabın içerisine fazla olmayacak şekilde çamaşır suyu ekleyin ve beyazlatmak istediğiniz plastiği içerisine koyup yaklaşık 1 ila 2 saat bekleyin ve daha sonra bol su ile deterjanla yıkayın. Eğer çok küçük eşyalar varsa bunu yapmak yerine çamaşır suyunu fısfıs sıkarak da kullanabilirsiniz.

Önemli Not ; Çamaşır suyu beyazlatmada çok etkilidir fakat plastiklerinizin biraz aşınmasına sebep olabilir. Aynı zaman da çamaşır suyu kullanımından sonra eşyalarınız tekrardan bu sefer daha fazla sararmasına de neden olabilir. Bu yüzden çamaşır suyunu ona göre kullanmanız da fayda vardır.

sararmis plastikleri agartma

3 – Zımpara ile Plastik Beyazlatma

Sararan eşyaları beyazlatmadan bir diğer yollarından birisi de zımpara yöntemi oluyor. Sararmış olan yeri zımpara yardımı ile güzelce törpüleyin ve ortaya beyaz bir katman çıktığını göreceksiniz. İlk olarak plastiğin üzerinde yer alan hem kirleri hem de yağdan arındırmış olduklarınızı deterjanla güzelce silin. Sonra zımpara kullanarak sararan yerleri çok fazla bastırmadan zımpara yapın. Fakat kullanacağınız zımpara diş zımpara olursa daha iyi olur. Zımpara işlemi bittikten sonra çıkan tozları silin.

4 – Tuz ile Plastik Beyazlatma

En son yapacağımız yöntemlerden birisi de Tuz yöntemi oluyor arkadaşlar. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak ılık bir bezin üzerine bolca tuz dökelim ve daha sonra sararan yerleri ovalayarak silelim. Silme işlemini plastiğiniz beyaz hale gelesiye kadar ovma işlemini yapmaya devam edelim. En son bol su ile durulayıp tuzdan arındırın ve göreceksiniz ki sararan yerler bembeyaz olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir