Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ? Sahte ve Gerçek Balı Ayırt Etmenin Kolay Yolları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ? Sahte ve Gerçek Balı Ayırt Etmenin Kolay Yolları

0

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal , biliyorsunuz ki sağlık açısından çok yararlı ve özellikle kahvaltıların da vazgeçilmez olan besinlerinden birisidir. Balın içerisin de yüksek miktar da demir , sodyum , protein ve aynı zaman da magnezyum gibi vitaminler bulunmaktadır. Fakat bu saymış olduğumuz besin değerlerinden yararlanmak istiyorsanız o zaman gerçek bal olması gerekiyor. Şimdi asıl sorumuza gelelim. Gerçek bal nasıl anlaşılır ve hangi yöntemleri uygulamamız gerekiyor ?

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Gıda piyasasında o kadar çeşitte bal markaları var ki bunları saymakla bitirmek neredeyse mümkün değildir. Her bal markasının kendine has içerisine katmış olduğu katkı maddeleri bulunmaktadır. Katkı maddeleri zaten biliyorsunuz ki insan sağlığı açısından da oldukça tehlikeli ve zararlıdır.

Satın almış olduğunuz balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak istiyorsanız sizlere vereceğimiz kolay yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Gerçek ve Sahte Balı Ayırt Etmenin Yöntemleri:

1 – Gerçek Bal Akışkan Olmalıdır.

Bir balın gerçek mi sahte mi olduğunu anlamak istiyorsanız o zaman balın her zaman akışkanlığına bakmanız gerekiyor. Balı boş olan bir kase içerisine akıtın ve eğer bal kesik gelirse o zaman sahtedir. Ama akışkan ve kesintisiz gelirse o zaman gerçek baldır.

2 – Hakiki Bal Suyun İçinde Çözülmez.

Hakiki balı anlamanın bir diğer yolu ise su dolu olan bir bardağın içerisine bir miktar olacak şekilde bal ilave edin. Daha sonra bal eğer suyun içerisin de çözülüyorsa o bal sahtedir. Fakat suyun için de kat halde kalıyorsa o zaman gerçek baldır.

3 – Hakiki Bal Donabilir.

Dışarıdan satın almış olduğunuz bal soğuk olan bir ortam da donmazsa o bal sahtedir. Gerçek bal her zaman soğuk ortamda donar.

4 – Gerçek Bal Şekerlenir.

Buzdolabı içerisine koymuş olduğunuz baş eğer şekerlenirse o zaman o bal gerçek bal oluyor. Ama hiçbir şekilde şekerlenme yoksa o bal sahte bal demektir.

5 – Hakiki Bal Yanar.

İlk olarak arkadaşlar bir kibrit bulun ve kibriti yakmadan önce ise bala temas edin. Bala temas edip daha sonra kibrit yanarsa o bal gerçek baldır. Ama kibrit yanmazsa o bal sahtedir.

6 – Kağıt Havlu Balı Emmez.

Bir parça olan kağıt havlu üzerine az olacak şekilde bal ilave edin ve kağıt havlu eğer balı emerse o bal sahte olmaktadır. Ama kağıt havlu emmezse o zaman o bal gerçek baldır.

İşte gördüğünüz gibi arkadaşlar 6 tane kolay yöntem sunduk sizlere. Balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir