En Güzel Oya Örnekleri
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

En Güzel Oya Örnekleri

0

Hamarat kadınlarımız evde boş zamanlarında her zaman ellerinde tığ işi bulunur ve bu tığ işi ile harika iğne oyaları yapmaya çalışırlar. Özellikle kış mevsimi olduğu zaman dışarı çıkılmıyor ve evdeki tüm işlerimiz bittiği zaman bizlerde canımız sıkılmaması için bir şeyler yapmaya çalışırız değil mi ? Yapılan bu iğne oyaları genel olarak tülbentlerin ya da eşarbın kenarına süs olarak yapılıyor. Ayrıca iğne oyaları o kadar değişik yerlerde kullanılıyor ki farklı farklı modeller ortaya çıkmaya başladı diyebiliriz.

Örnek verecek olursak şallarda , havlu kenarlarında , yazmalarda , masa örtülerinde gibi alanlarda iğne oyası örneklerini sergileyip ortaya harika tasarımlar çıkıyor. Ülkemizde ise iğne oyası en çok iç anadolu bölgesinde yapılıyor ve oradaki hamarat kadınlarımız o kadar güzel modeller çıkarıyorlar ki bizler görünce çok hoşumuza gidiyor aynılarını yapmak istiyoruz. Bu işin uzmanı olan kadınlar artık tek renkler seçmek yerine daha farklı renkler seçerek yaptıkları el işini daha da canlı hale getirmeye başladılar.

Birbirleri ile uyum halinde olan bu renklerin birleşmesi sonucunda ortaya harika iğne oyası modeli çıkıyor ve sonuç böyle olunca da hepimiz aynısını yapmak için can atıyoruz. Sizler mesela çok acemi iseniz o zaman düz modellerden yapabilirsiniz fakat bu işi biliyorsanız ve ben kendime güveniyorum yaparım diyorsanız o zaman düz model yapmak yerine üzerinde daha fazla emek harcayıp ortaya harika örnekler çıkartabilirsiniz.

İç anadolu bölgesinde yaşayan bayanlarımız varsa bu aşağıda yer alan modelleri görünce bence bunlar üzerinde bir oynamalar yaparak buradaki örnekleri daha da çok geliştirirler. Her örneği bence tek tek yavaşça inceleyin ve modellerde hangi renkler kullanılmış ve nasıl yapılmış bakın. Eğer aklınıza farklı tasarım gelirse beğenmiş olduğunuz modelde oynamalar yaparak onu daha da çok geliştirebilirsiniz. İşte sizler için paylaştığımız iğne oyası modelleri ;

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir