Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

0

Anlaşmalı Boşanma Davası Mahkeme

Birçok kişi anlaşmazlık nedeniyle anlaşmalı boşanmaktadır. Anlaşmalı boşanma tarafların protokolü karşılıklı imzalaması ile gerçekleşir. Anlaşmalı boşanma protokolü geçerlilik süresi boşanma kararı veren çiftler tarafından takip edilmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü örneğinde tarafların velayet, nafaka, şahsi ilişki tesisi, maddi manevi tazminat, mal paylaşımı, ziynet eşyalarının iadesi ev eşyalarının paylaşımı gibi konular yer almaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Bu maddelerin mahkemeye sunulması ve hâkimin onayı ile boşanma günü belirlenir. Boşanmak isteyen taraflar Hâkimin belirlediği tarihte adliyede olmaları gerekmektedir. Mahkemede hâkim çocukların ve tarafların menfaatlerini göz önünde bulundurarak protokolde değişiklik yapabilir. Anlaşmalı boşanma protokolü çok basit gözükse de ayrıntılı bir şekilde hazırlanması gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü damga vergisi anlaşmalı boşanan çiftlerde alınmaktadır.

Vergi dairesi daire başkanlığı tarafından damga vergisi kanunun 26. Maddesine göre alınmaktadır. Damga vergisi her türlü sözleşmeden Doğan e devlet tarafından tahsis edilen bir vergidir. Kişiler ve kurumlar arasındaki anlaşma ve işlemlerin geçerliliğini ispatlayan belgeler ve kâğıtlardan alınan bir vergi çeşididir. Anlaşmalı boşanma protokolü geçerlilik süresi taraflarca düzenlenen protokol Tarafların maddeler üzerinde anlaştıkları vakte kadar geçerliliğini korumaktadır.

anlaşmalı boşanma protokolü örneği word

Protokolün geçerliliği Hakkında herhangi bir süre öngörülmemiştir. Sadece protokol düzenlendikten 5 sene sonra tekrardan mahkemeye sunulabilir. Anlaşmalı protokol tarafların herhangi birinin itiraz etmesi ile geçerliliğini yitirmektedir. Aksi bir durum olmadıkça protokol geçerliliğini sürdürmektedir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir