Boşanma Davası ve Boşanma Avukatı Ücreti 2023
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Boşanma Davası ve Boşanma Avukatı Ücreti 2023

0

Evlilik birliklerinin sonlanması için tarafların huzurlu bir yaşama devam edemedikleri durumlarda boşanma hakkı bulunur. 2023 yılında boşanma davası açmak için tarafların ödeyecekleri başvuru ücreti bazı durumlarda belirsizdir ve davalara göre değişebilir. Bu ücret, bilirkişi raporu talep etme, tanık dinlenme gibi durumları da kapsar.

Boşanma Davası ve Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma davası bir avukat aracılığıyla açılacaksa, avukat için ayrı bir ücret ödenmesi gerekir. Avukat ücreti deneyimine ve bilgisine göre farklılık gösterebilir ve barolar tarafından belirlenen asgari ücret tarifesi dikkate alınarak belirlenir.

İçindekiler

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

2023 yılında anlaşmalı boşanma davası açma ücreti 11.600,00 TL’dir. Anlaşmalı boşanma için evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması ve tümünden yıpranmış olması şartı aranır. Eşler birlikte mahkemeye başvurabilir veya eşlerden birinin dava açması ve diğerinin kabul etmesi durumunda dava açılabilir. Açılan dava sonrasında anlaşmalı boşanma davası açma ücreti de ödenmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

2023 yılında çekişmeli boşanma davası açma ücreti 17.200 TL olarak belirlenmiştir.

Çekişmeli boşanma davası, eşler arasında herhangi bir anlaşmaya ulaşılamamasından dolayı açılır. Bu tür boşanma davalarında, mal paylaşımı ve hakların tayin edilmesi süreci sorunlu bir şekilde ilerler. Eşlerin çekişmeli haklarının tayin edilmesi için aile mahkemesine başvurmaları gerekir. Bu tür boşanma davası için açılacak olan ücret 2023 yılında davaya göre değişebilir.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir