Kadınların Yeri

Karanfil Nasıl Saklanır ?

Karanfil Nasıl Saklanır ?

Karanfil normal de bir çiçektir fakat bunun yanı sıra kurutulduğu zaman sağlık açısından çok faydalı olduğunu sizlere söylemek istiyoruz. Eğer karanfili doğru bir şekilde muhafaza ederseniz uzun bir süre boyunca rahatlıkla saklayıp tüketebilirsiniz.

Karanfil Nasıl Saklanır

Karanfil Nasıl Saklanır?

1-)Toz Karanfil Saklama

Karanfil hem uzun süre dayanması hem de kolay bir şekilde tüketmek için öğütülmesi gerekmektedir. Yani karanfil toz haline geldiği zaman saklaması diğer yollara göre daha basittir. Toz karanfili saklayacağınız zaman teneke kutu veya cam kavanozları tercih etmelisiniz. Tabi toz karanfillerin ömrü ne kadar uzun olsa da saklama yaparken hava ile temas ettirmemeye özen gösterin. Yoksa hava ile temas ederse bozulmalar görülebilir.

2-)Kurutulmuş Karanfil Saklama

Toz halin de değil de kurutarak saklamak istiyorsanız o zaman ilk olarak karanfilin tomurcuklarına ihtiyacınız vardır. Bu tomurcukları ise havadar olan yerler de kurutabilirsiniz. Karanfili kuruttuğunuz zaman ise besin değerlerinin kaybolmaması için yukarıda olduğu gibi teneke kutu veya cam kavanozlarda saklamanız gerek.

Karanfil Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Karanfili saklayacaksınız zaman dikkat etmeniz gereken noktaların başında hava ile temas etmemesidir. Hava ile temas ederse bozulmalar görülebilir.
  • Hem rutubetli hem de nemli olan ortamlarda saklamamaya özen gösteriniz.
  • Karanfilinizi aşırı güneş alan yerlerde muhafaza etmeyiniz. Çünkü güneş alırsa tadında değişimler görülebilir ve aynı zaman da besin değeri kaybolur.

Karanfilin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Mide bulantısına çok iyi gelir. Kusma gibi sorununuz varsa karanfil çayı veya karanfil çiğnerseniz mideniz rahatlar.
  • Kış mevsiminde özellikle gribe ve soğuk algınlığa çok iyi gelmektedir.
  • Karanfilin en çok bilinen özellikleri arasında ağız kokusuna karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Ağız kokusunu önlemek için karanfili çiğ çiğnemeniz gerek.
  • Ağız içerisin de yaralar varsa karanfil çayı içerseniz kısa süre içerisine de ağzınız da bulunan yaralar geçecektir.
  • Hafızayı güçlendirir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ