Domates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Domates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar ?

0

Domates lekesi biliyorsunuz ki zorlu lekedir ve domates lekesinin yanı sıra üzüm suyu , salça veya Şarap gibi lekelerde çok zor temizlenmektedir. Mesela halınıza kaza olarak domates lekesi bulaştı burada o lekeye müdahale edeceğiniz zaman doğru adımları uygulamanız gerekmektedir.

Domates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Zaten domates lekesi zor leke ve zamanında müdahale etmezseniz kurursa o zaman ekstra daha zor leke haline gelecektir. Domates lekesi halınıza bulaştığı zaman liflere kadar gitmeden hemen temizlenmesi gerek. Sizlere vereceğimiz bu yöntemleri leke daha kurumadan uygularsanız zorlu lekeden kurtulabilirsiniz.

Aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz yöntemleri uygulamadan önce halınızın küçük bir yerin de test edin ve o şekilde uygulama yapın. Yoksa halınızın rengi bozulabilir veya daha kötü şeyler olabilir.

Domates Lekesini Halıdan Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Bulaşık Deterjanı+ Su Yöntemi

Halının üzerinde yer alan domates lekesini ilk olarak spatula yoksa kaçık ile dağıtma yapmadan alın. Sonra bulaşık süngerini suda ıslatıp arkasından çok sert olmayacak şekilde alınızı ileri ve geri şekilde silin. Fakat sünger çok fazla sulu kalmamasına da dikkat ediniz.

Halınız fazla sulu olmasın bunun yerine nemli yapmak için kağıt havlu ıslatın ve lekeli olan bölgede birkaç kez gezdirin. Sonra kap içerisine soğuk dökün fazla olacak şekilde de bulaşık deterjanı ve bu şekilde köpürmesini sağlayın. Sonra arkadaşlar temiz ve su ile ıslatmış olduğumuz bez ile durulayalım.

En son olarak havlu kağıt ile suyunu alalım ve lekenin durumuna göre bu yöntemi birkaç kere deneyebilirsiniz.

2-)Amonyak+ Su Yöntemi

Amonyak biliyorsunuz ki tehlikelidir ve bu yüzden bu yöntemi yapacağınız zaman eldiven mutlaka takın. Amonyak güçlü olmasından dolayı ilk önce halınızın küçük bölümüne uygulama yapınız.

Bu yöntemi yapmak için ilk olarak 1 çorba kaşığı amonyak ile 1 su bardağı suyu karıştırın. Sonra bez veya sünger ile lekeli olan yeri silin. Leke tamamen çıktığı zaman su ile durulayın. En son olarak durulama bittiğinde kağıt havlu ile fazla olan suları alın.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir