Kadınların Yeri

Levrek Nasıl Temizlenir ? Levrek Evde Nasıl Temizlenir ?

Levrek Nasıl Temizlenir ? Levrek Evde Nasıl Temizlenir ?

Balıklar biliyorsunuz ki protein bakımından en zengin besinlerden birisidir ve uzmanların söylediğine göre de haftada en az 1 kere balık yenmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Balık aynı zaman da omega-3 yönünden de çok zengin bir besindir. Hem çocukların hem de yetişkin olanların mutlaka düzenli olarak tüketmesi gerekmektedir.

Levrek Nasıl Temizlenir

Balık çeşitlerinden hangisini yapmak isterseniz isteyin mutlaka hazırlarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerek. Dikkat edeceğiniz ilk noktaların başında temizleme işlemi gelmektedir. Bu yazımız da ise levrek balığını nasıl temizleriz ? ona bakacağız. Balığı temizleyeceğiniz zaman mutlaka doğru bir bıçak seçmelisiniz.

Balık fileto olarak hazırlayacaksanız o zaman uzun bir fileto bıçağı seçmeniz gerekmektedir.

LEVREK NASIL AÇILIR, NASIL TEMİZLENİR?

Almış olduğunuz levrek balığınızı ilk olarak fileto bıçağı ile pullarını temizleyin ve sonra kuyruk olan kısmını tutup pullarını da paralel olacak şekilde fileto bıçağınızla pulların çıkış yönünün tersine doğru olacak şekilde temizleyin.

Şimdi pulları temizlediğimiz zaman arkasından bol su ile balıklarımızı yıkayalım. Bunu yapmamızın nedeni kalan pulları iyicene temizlemek.

Sonra balığın karnını kuyruktan kafaya olacak şekilde keselim ve açma işlemi yapalım. Fakat açma işlemi yapacağınız zaman iç organa dikkat edin. Parçalamamaya özen gösteriniz.

Balığın solungaçlarını yerinden kuvvetli bir şekilde çekip çıkartın ve sonra iç kısmını da muslukta tutup temizleyin.

Balığın boyun kısmını da fileto bıçağınızla kemiğe kadar keselim ve sonrasında kesmiş olduğunuz yerden bıçağı sokarak kemiğe dayalı bir şekilde kafadan kuyruğu kadar keselim.

Balığın şimdi arka tarafında olan etini de aynı şekilde kesip çıkartalım. Hem kan hem zar hem de kemik parçalarını da bu şekilde bıçakla temizleyelim. Kılçıkları da eğer eliniz de balık cımbızı varsa onunla ayıklama yapabilirsiniz. İşte bu şekilde yaparak levrek filetonuz hazırdır afiyet olsun….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ