Avukatlar Başka Şehirde Dava Alabilir Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Avukatlar Başka Şehirde Dava Alabilir Mi ?

0

Avukatlık mesleğinde, bazı davaların avukatın bulunduğu şehir haricinde bir şehirden de gelebileceği gerçeği, avukatların şehirler arası yolculuklar yaparak davanın görüleceği şehre gitmelerini ve işlemlerini burada halledebilmelerini mümkün kılmaktadır.

Avukatlar Başka Şehirde Dava Alabilir Mi

Özetle, bir avukatın başka şehirden de işler alması için önünde konulmuş herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu, avukatlara daha fazla çalışma imkânı sunmakla birlikte, vatandaşların da kendilerine uygun olan avukatlardan hizmet alabilecekleri anlamına gelmektedir.

İçindekiler

Duruşmaya Sadece Avukat Katılsa Olur Mu?

Taraflardan biri ya da her iki birden avukatlarına vekalet verilmiş ise tarafların davaya katılma zorunluluğu yoktur. Davacı ve davalıların duruşmalara katılmaları isteğe bağlıdır. Ancak, eğer davacı ya da davalılar duruşmalara katılmak istemiyorsa, avukatlarına imzalı vekaletname vermeyi gerektiren bir zorunluluk mevcuttur.

Avukatlar Hangi Davalara Bakamaz?

Madde 13, bir hakim veya Cumhuriyet Savcısının eşi, sebep veya nesep itibariyle usul ve füruundan veya ikinci dereceye kadar olan hısımlarından olan avukatlar, o hakim veya Cumhuriyet Savcısının baktığı davalarda veya işlerde avukatlık yapamaz.

Eşler, sebep veya nesep itibariyle usul ve füruundan veya ikinci dereceye kadar olan hısımlarından olan avukatlar, kendi eşleri veya hısımlarının baktığı davalarda veya işlerde avukatlık yapamayacaklarını belirtmektedir.

Buna ek olarak, hakimlerin ve Cumhuriyet Savcılarının baktığı davalarda veya işlerde avukatlık edecek olan avukatların, bu kişilerin eşleri, sebep veya nesep itibariyle usul ve füruundan veya ikinci dereceye kadar olan hısımlarından olmak zorunda olması gerektiğini de belirtmektedir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir