Bahçe Mobilyası Seçerken Bilmeniz Gereken 12 Altın Bilgi
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Bahçe Mobilyası Seçerken Bilmeniz Gereken 12 Altın Bilgi

0

Bahçe mobilyası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bahçe mobilyası hangi malzemelerden üretilmelidir? Son dönemde yaşam alanlarında geçirilen vakitler artmaya başladı. Ayrıca salgın hastalıkların artması ve havaların giderek daha da güzelleşmesiyle birlikte bahçe mobilyaları yoğun bir ilgi görmeye başladı. Böylece bahçe ve balkon mobilyası seçerken insanlar kaliteli ve kullanışlı mobilyalara yönelmeye başladılar.

Yaşam alanlarına güzellik ve konfor katan bahçe mobilyaları hemen hemen her mevsim kullanılabilmektedir. Uzun ömürlü ve kullanışlı bir bahçe oturma grubu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bahçe Mobilyası Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bahçe mobilyası satın alırken seçeceğiniz mobilyanın malzemesi ya da rengi gibi hususlar çok önemlidir. Basit ve önemsiz gözükebilen bu ayrıntılar mobilya seçimi yaparken oldukça önem arz etmektedir. Peki, evini yenilemek ve bahçesinde huzurlu bir yaşam alanı sağlamak isteyenler nasıl mobilyalar tercih etmelidir? Bahçe mobilyası malzemesi nasıl olmalıdır?

1 – Bahçe Mobilyası Güneşe ve Neme Dayanıklı Olmalıdır

Bahçeler için mobilya seçimi yapmak iç mekân mobilyalarından farklıdır. Mobilyalar uzun süre güneşe, neme, yağmur veya kara maruz kalır. Bu nedenle de mobilyaların dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir. Mobilyalarınızın dayanıklı olması için plastik, çelik veya alüminyum gibi malzemeler tercih edilebilir. Bu malzemeler dışında suya dayanıklı ahşap bahçe mobilyası da tercih edilebilir.

2 – Dayanıklı Ağaç Türleri Tercih Edilmelidir

Bahçelerde doğal ve sıcak bir hava yakalamak isteyenler ahşap mobilyaları tercih edebilir. Fakat her ağaç türü güneş, nem ve su gibi etkenlere dayanıklı değildir. Bu nedenle tik (teak) ağacından üretilmiş bahçe mobilyası tercih edilmelidir. Bu ağaçtan üretilmiş olan mobilyaların bakımları yapıldığı takdir uzun yıllar kullanılabilmektedir. Fakat diğer bahçe mobilyalarına göre biraz daha maliyetlidir.

3 – Sentetik Mobilyalar Daha Uzun Ömürlü Olmaktadır

Rattan malzemeden üretilmiş mobilyalar bahçelere şık bir hava katmaktadır. Fakat doğal rattan malzemeden üretilmiş olan ürünler neme ve güneşe fazla dayanıklı değildir. Bu nedenle bahçe mobilyası rattan malzemeden yapılmış olmalıdır. Her ne kadar sentetik malzemeler dayanıklı olsa da kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ucuz ve dayanıksız olan malzemelerden üretilmiş mobilyalar uzun ömürlü olmayacaktır.

4 – Alüminyum Malzemeler Dayanıklıdır

Hafif olması, kolay temizlenmesi gibi nedenlerden ötürü en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Ayrıca alüminyum malzemeler zorlu hava koşullarına dayanıklıdır. Bahçelere farklı ve güzel bir hava katan mobilyalar ile modern bir görünüm yakalanmaktadır. Dekorasyon anlamında ahşap gibi sıcak bir hava katmasa da aksesuarlar ile birlikte oldukça modern bir görünüm yakalayabilirsiniz.

5 – Paslanmaz Çelik Malzemeler Dayanıklı ve Uzun Ömürlüdür

Çelik mobilyalar tasarlanırken kullanılan malzeme ne kadar kaliteliyse paslanmama ihtimali de o kadar fazladır. Paslanmaz çelikten üretilmiş olan ürünlerin temizliği kolaydır ve dayanıklıdır. Paslanmaz çelik malzemeler diğer ürünlere kıyasla biraz daha ağır olduğu için dezavantajlı sayılabilir. Fakat uzun süre kullanım için dayanıklı malzemelerden üretilmiş olan mobilyalar daha kullanışlı ve bütçe dostu olmaktadır.

6 – Plastik Malzemeler Tercih Edilmelidir

Bahçe mobilyası için en çok tercih edilen modellerden biri de plastik malzemelerdir. Kalite kalite üretilen bu mobilyaların dayanıklı ve sağlıklı olanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde kalitesiz malzemeden üretilmiş olan mobilyalar güneş ışınlarına maruz kaldıkça insan sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kaliteli plastik malzemelerin tercih edilmesi ileride oluşabilecek rahatsızlıklarında önüne geçmektedir.

7 – Koyu Renkler Yerine Açık Renkler Tercih Edilmelidir

Bahçe mobilyası sürekli güneş ışınlarına maruz kaldığından tercih edilecek tekstil ürünlerinin rengi önemlidir. Hem kumaşın kalitesine hem de rengine mutlaka özen göstermek gerekir. Aksi takdirde bahçe şartlarına uygun tekstil ürünleri tercih edilmediğinde kumaşlarda solma ve deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle mümkün mertebe açık renkler tercih ederek şık ve ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

8 – Terletmeyen Kumaşlar Tercih Edilmelidir

Bahçe köşe takımı modelleri ile konforlu bir keyif yakalamak istiyorsanız hem rahatlığına hem de kalitesine özen göstermek gerekmektedir. Bu nedenle kumaş kalitesi çok önemlidir. Terletmeyen ve leke tutmayan kumaşlar tercih edilmelidir. Böylece yüksek ısı ve neme maruz kalan kumaşlar kaliteli yapısı gereği insan ve çevre sağlığını tehlikeye atmamaktadır.

9 – Mobilya Ölçüleri Bahçeyle Uyumlu Olmalıdır

Dış mekân alanları için tercih edilecek mobilyaların bahçe ölçüleri ile uyumlu olması önemlidir. Küçük bahçeler için tercih edilecek olan büyük mobilyalar konforlu bir alan sunmayacaktır. Aynı şekilde çok büyük bahçelerde küçük bahçe mobilyası da hoş durmamaktadır. Tamamen alan ile uygun ölçülerde tercih edilen mobilyalar ile harika bir görünüm yakalayarak konforlu bir bahçe keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

10 – Bahçe Mobilyası Beklentiyi Karşılamalıdır

Evinizde veya bahçenizde tercih edeceğiniz mobilyalar tamamen sizin zevklerinize ve beklentilerinize göre olmalıdır. Konforlu bir bahçe istiyorsanız tercihleriniz bu yönde olmalıdır. Günlük istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edeceğiniz bahçe mobilyası ürünleriyle rahat ve keyifli bir yaşam alanı tasarlayabilirsiniz. Ayrıca sizin tercihleriniz ve istekleriniz doğrultusunda olacağı için çabuk sıkılma ihtimalide ortadan kalkmış olacaktır.

11 –Kaliteli Ürünler Tercih edilmelidir

Her üründe olduğu gibi bahçe mobilyası grubunun da kaliteli olması gereklidir. Ucuz ve kalitesiz ürünler tercih edildiği takdirde hem bütçeniz hem de doğa zarar görebilir. Bu nedenle uzun yıllar zorlu hava koşullarına maruz kalacak olan bahçe mobilyalarınızın dayanıklı ve kaliteli olması çok önemlidir.

12 – Zamansız ve Kullanışlı Olmalıdır

Divona Home şıklığındaki bahçe için mobilya tercihi yapılırken zamansız modellere yönelmek bütçeniz için oldukça avantajlı olacaktır. Modası çabuk geçen ürünler oldukça maliyetli olacağından sürdürülebilir mobilyaların tercih edilmesi çevre içinde yararlıdır. Bu sebeple bütçenize uygun uzun yıllar kullanabileceğiniz mobilyalar her zaman evinize şıklık katacaktır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir