Dünyanın En Büyük Yılanı Hangisi ? Şimdiye Kadar Bilinen En Büyük Yılanı
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Dünyanın En Büyük Yılanı Hangisi ? Şimdiye Kadar Bilinen En Büyük Yılanı

0

Dünyanın en büyük yılanı hangisidir diye merak edenler için zirve piton ve boa ailelerine aittir. Hangi ailenin en büyüğü içerdiği, bu sürüngenleri ağırlık veya uzunluk olarak ölçüp ölçmediğinize bağlıdır.

Dünyanın En Büyük Yılanı Hangisi

İnsan yiyen yılanlar son derece nadir olmakla birlikte (olduğu bilinmesine rağmen), gezegenimizde sürünen gerçekten devasa türler var. Piton, düzenli olarak 6,25 metre uzunluğa ulaşan dünyanın en uzun yılanıdır. Şimdiye kadar kaydedilen en uzun piton 1912’de bulundu ve şaşırtıcı bir şekilde 10 metrede ölçüldü. Pitonlar güneydoğu Asya’da yaşar ve tipik olarak yağmur ormanlarında, ormanlık alanlarda ve otlaklarda bulunurken, habitat tercihleri ​​bulundukları yere bağlı gibi görünmektedir. Zehirli olmayan yılanlar yalnızca bozulmamış ormanlarda bulunurken, Singapur, Endonezya ve Malezya da kanalizasyonlarda yaşar. Pitonların vücutlarını gövdelerin etrafına sıkıca sararak ve yukarı doğru kas kuvveti kullanarak ağaçlara tırmandıkları bilinmektedir.

Esaret altında tutulan en uzun ve en ağır yılan, Medusa adında bir dişi pitondur. Medusa, 7.67 metre uzunluğa ve 158,8 kilo ağırlığındaydı.

Yeşil anakondalar ayrıca son derece uzun yılanlardır. Ancak geçmişte 24 metreden uzun yılanların görüldüğü iddiasıyla abartılı uzunluk ölçümlerine de maruz kaldılar. Gerçekte, yeşil anakonda nadiren 6,25 metreyi aşar.

2.75 metreye kadar uzayan sarı deniz yılanı en uzun deniz yılanı türüdür. Bununla birlikte, toplanan örneklerin çoğu iki metreden daha kısadır. Sarı deniz yılanı, kuzey Hint Okyanusu’nda ve güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde yaşar ve güneybatı Pasifik Okyanusu’ndaki Yeni Kaledonya yakınlarında görülür. Bu deniz yılanları hakkında nispeten az şey bilinmektedir. Türün yüzeyden 50 metreye kadar derinliklerde kayıtları vardır ve genellikle yılan balıklarıyla beslenen çamurlu kumlu diplerde bulunur.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir