Dünyanın En Yüksek Dağı Gerçekten Everest Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Dünyanın En Yüksek Dağı Gerçekten Everest Mi ?

0

Günümüzde sıklıkla merak edilen ve bu soru ise ne zaman sorulsa kimse düşünmeden verdiği cevap Everest oluyor. Dışarıda kime sorarsanız sorun dünyanın en yüksek dağı neresi diye karşılaşılan ilk cevap Everest dağı oluyor değil mi ? Şimdi akıllarımıza kazınmış olan bu dağ gerçekten dünyanın en yüksek dağı mı ? Dağların yükseklikleri neye göre ve nasıl ölçülüyor ? İşte bugün arkadaşlar detaylı bir şekilde bunu inceleyeceğiz ve daha sonra dünyanın en yüksek dağının gerçekten Everest mi olduğunu anlayacağız.

Dünyanın En Yüksek Dağı Gerçekten Everest Mi

Şimdi arkadaşlar bir dağın yüksekliğini anlamak için mutlaka deniz seviyesine bakılması gerekmektedir. Bu yüzden deniz seviyesine bakıldığında Everest dağının yüksekliği 8848 Metre olarak karşımıza çıkıyor. Buda demek oluyor ki dünyanın en yüksek dağı gerçekten de Everest dağı oluyor. Aynı zaman da Everest Dağı nerede bulunuyor diye soracak olursanız. Çin ve Nepal sınırları arasında Himalayalar da bulunmaktadır.

Fakat şöyle bir şey var ki eğer dağ yüksekliği hesaplama yapılacağı zaman deniz seviyesi baz alınmazsa o zaman Everest dağı en yüksek dağ olmuyor. Diğer türlü hesaplama yapılırsa o zaman Dünyanın en yüksek dağı Hawaii’de yer alan Mauna Kea dağı oluyor.

Mauna Kea dağı 1 milyon yaşında olduğu düşünülmektedir ve Okyanusun üstünde kalan kısmı yaklaşık olarak 4207 metre ve Okyanusun iç kısmında kalan yüksekliği de 10.100 Metre olarak ölçülmüştür.

mauna kea dagi

Şimdi ise bu açıdan baktığımız zaman Everest dağına ne dedik 8848 metre yüksekliğe sahipken , Mauna dağı 14.307 metre yüksekliğe sahip olduğundan dolayı en yüksek dağa sahip oluyor.

Tabi sonuç olarak bu duruma bakarsak o zaman En yüksek dağ tabiki de Everest dağı olarak kabul edilmektedir. Sadece deniz seviyelerine göre hesaplama yapılmaz en yüksek dağ Mauna dağı olarak çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir