Su Tasarrufu Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Su Tasarrufu Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

0

Oksijen biliyorsunuz ki canlılar için en önemli şeylerden birisidir ve oksijenden sonra canlılar için en önemlisi de tabiki de su oluyor. Fakat biz insanlar evde suya karşı tasarruf etmediğimizden dolayı maalesef gün geçtikçe sularımız da azalmalar meydana geliyor ve küresel ısınmanın etkisiyle dünya daha kötüye gitmiş oluyor. Bizde bu yazımızda evde yapabileceğimiz su tasarrufunu sizlere anlatacağımız ve yapacağınız bu yöntemler sayesinde hem su faturalarınız daha az gelecek hem de gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakacağız.

Su Tasarrufu Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Evde Su Tasarrufu İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Evlerde yapacağınız su tasarrufu sayesinde fazla su harcamaktan kaçınacağız. Aslında bakarsanız arkadaşlar evlerde suyu o kadar çok sebepten dolayı israf ediyoruz ki bunları saymakla bitiremeyiz.

1 – Termostat Ayarı

Termostat biliyorsunuz ki suyu kaynar hale getirir ve bu yüzden suyu kaynar hale getirmek için yüksek derecelere ayarlama yapmayınız. Çünkü bazı durumlar da kaynar su kullanmayacağımızdan dolayı ayarı orta yapmanız daha mantıklı olur.

2 – Bulaşık ve Çamaşır Makineleri

Bulaşıkları elde yıkamak her zaman daha fazla su harcamanıza neden olur. Bu yüzden bulaşıkları mümkün olduğunca elde yıkamayınız. A Enerji sınıfı olan bir bulaşık makinesinde yıkayınız. Hem bulaşık hem de çamaşır makinesini ise birkaç tane kirli var diye yıkamak da olmaz. Makinenizin kapasitesi ne kadar ise o noktaya ulaştığı zaman yıkayın.

3 – Sebze ve Meyveleri Yıkamak

Birçok insan sebze ve meyve yıkaması yapacağı zaman suyu açar ve su altına yıkamaya çalışır. Aslında böyle yapmak yerine su dolu bir kabın içerisine koyup yıkayabilirsiniz.

4 – Duş Alırken Su israfından Kaçının

Birçok insan duşa girdiği zaman belki saatlerce çıkmıyor ve buda ister istemez daha fazla su harcamanıza neden oluyor. Her ne olursa olsun duş sürenizi düşürün. Duş sürenizi yani arkadaşlar 1 dakika bile kısaltsanız bu 1 yıl içinde tonlarca su tasarrufu yapmaktır. Banyo yapacağınız zaman yapılan diğer hatalardan birisi de sıcak su gelmesini bekleyesiye kadar akan soğuk sudur. Sıcak su gelene kadar beklemek yerine akan soğuk suyu başka bir kovaya boşaltıp onu daha sonra kullanabilirsiniz.

5 – Diş Fırçalarken ve Traş Olurken Akan Suya Dikkat

Lavabo önünde traş veya diş fırçalama yaparken genel olarak musluk her zaman açık bırakılır. Bunu yapmak yerine musluğu kapatmanız daha mantıklı olur.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir