Sizde Sende Nasıl Yazılır ? Doğru Yazılışı Nasıldır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sizde Sende Nasıl Yazılır ? Doğru Yazılışı Nasıldır ?

0

Sizde Sende Nasıl Yazılır ?

Genellikle sizde sende nasıl yazılır bilmiyor. Bu kelimeler genellikle yanlış yazılıyor. İlk olaraktan bu kelimelerin hal eki mi yoksa bağlaç mı olduğunu anlamaktır. Sende kelimesinin içerisinde bulunma hali varsa o cümle birleşik yazılmalıdır.

Ancak kullanılan de eki bağlaç görevinde ise o zaman sen de kelimesi ayrı yazılır. Sizde kelimesinin ise ayrı mı bitişik mi yazıldığına bakacak olursak. Sizde bulunma hali şeklinde ise bitişik yazılır. Eğer ki bağlaç şeklinde kullanılıyorsa siz de ayrı yazılır. Sende sizde nasıl yazılır bu şekilde öğrenmiş olduk.

Sizde Sende Nasıl Yazılır

Bu kelimelerin nasıl yazıldığını bilmiyorsak TDK bizlere bu konuda bilgi verebilir. Günlük hayatta bazı kelimeleri cümle içinde kullanırken yanlış yazarız. Özellikle sizde sende doğru yazılışı konusunda bu kelimelerinde bu yanlış çok sık yapılır. Birçok öğrenci sınava hazırlık döneminde Türkçe çalışırken bu kelimeleri yanlış kullandığının farkına varır. Bu iyi bir durumdur. Türkçeyi her şeyi ile doğru kullanmalıyız.

Doğru yazılışı nasıldır ?

Türkçemiz de birçok kelimeyi yanlış kullanınız. Birçoğunun doğru yazılışı hakkında detaylı bir araştırma yaparız. Sizde sende doğru yazılışı nasıldır pek bilinmemektedir. Kalemlerim geçen hafta sende kalmış derken de bitişik yazılmalıdır. Çünkü de bulunma durumundadır. Akşam sen de dursaydın iyi olurdu. Buradaki de aynı yazılmalıdır. Çünkü bağlaç görevindedir. Akşam için sizden toplanacağız cümlesinde de bitişik yazılmalıdır çünkü de bulunma halindedir. Siz de yaptığınızı sürekli takip ediyorsunuz cümlesinde ise de ayrı ayrı yazılmalıdır de eki bağlaç durumundadır.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir