Saçın Elektriklenmesini Ne Önler ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Saçın Elektriklenmesini Ne Önler ?

0

Saç elektriklenmesi, genellikle kuru havalarda statik elektrik yüklerinin birikmesi sonucu meydana gelir. Saçlarımızın yüzeyindeki negatif yükler, havadaki pozitif yüklerle etkileşime girerek saçların uçlarında birikir. Bu birikim saçların birbirlerine yapışmasına ve kıvrılmasına neden olur.

Saçın Elektriklenmesini Ne Önler

Saçınızı düzenli olarak nemlendirmek saçlarda biriken statik elektriğin azalmasına yardımcı olur. Saçlarınızın nem oranını korumak, elektriklenme sorununu önlemeye yardımcı olabilir. Saç kremleri, nemlendirici şampuanlar ve saç bakım yağlarıyla beraber saçınızın nem seviyesinin korunması sağlanır.

Tarak kullanımı saçlar için oldukça önemlidir. Metalik fırçalar, saçlarınızın yüzeyinde statik elektrik birikimine neden olur. Metal içeren taraklar yerine doğal kıllardan yapılmış tarakların kullanılması saçlardaki elektriğin azalmasını sağlar.

Saçlarınızı tararken ıslak olmamasına dikkat edin. Tamamen kuruyan saç tarandıktan sonra daha az elektriklenir. Havlu ile saç kurutmak da saçlardaki fazla elektriğin oluşmasını engeller. Saçınızı havlu ile nazikçe kurulamak, saçınızda statik elektrik birikimini azaltabilir.

İçindekiler

Saç Elektriklenmesinin Giderilmesi İçin İpuçları

Saçınızı sık sık yıkayın ve nemlendirici şampuanlar kullanın. Saçınızı durulamadan önce saç kremi kullanın. Saçınızı kurutmadan önce havluyla nazikçe kurulayın ve fazla suyu çıkarın. Saç kurutma makinesi kullanırken, düşük sıcaklık ayarını kullanın veya saçınızı doğal olarak kurumaya bırakın.

Sentetik kumaşlardan yapılmış kıyafetler yerine doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyin. Saçınıza metalik aksesuarlar takmayın. Saç tarama işleminde kullanılan tarakların özelliğine dikkat edin. Saç elektriklenmesini artıracak kapsamda bulunan taraklardan uzun durun.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir