Son Kullanma Tarihi Geçmiş Salça Kullanılır mı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Salça Kullanılır mı ?

0

Yemeklerin vazgeçilmezi olarak kaşımıza çıkan salça, her zaman yemeğe güzel bir tat katar. Bununla birlikte yemeklere yakışan bir ürün olan salçaların, uzun bir raf ömrü de bulunmaktadır. Peki, son kullanma tarihi geçmiş salça kullanılır mı?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Salça Kullanılır mı

Özellikle salçayı uzun bir süre kullanmayı istiyorsanız, ilk önce satın almadan önce salçanın üzerinde yazan son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz. Zira son kullanma tarihi geçmiş olan salçalar, mutfakların da en büyük sorunları arasında yer almaktadır.

Şayet uygun koşullarda saklayacak olursanız salçayı da uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.  Bu aşamada şayet uygun koşullarda saklamışsanız salçanın tarihi geçse dahi kullanabilirsiniz!

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Salça Kullanmak Güvenli Midir?

Şayet salçanın son kullanma tarihi geçmişse ancak herhangi bir bozulma emaresi de yoksa bu salçayı yemeklerde güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Salça yemeklere hem renk veren hem de lezzet katan harika bir üründür. Hatta pek çok yemek salça olmadan yapılamaz bile! Dolayısıyla salçanın uygun koşullarda saklanması ve özelliğini kaybetmemiş olması, ondan çok daha etkili bir şekilde faydalanmamızı mümkün kılar.

Günümüz itibariyle salça genellikle domates ve biber salçası olmak üzere iki farklı çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi salçalar cam kimileriye teneke kutularda saklanmaktadır. Her iki şekilde de salçaların raf ömrü 1 ile 1 buçuk yıl arasında değişmektedir. Ama burada son kullanma tarihinin geçmiş olması, salçanın kullanılamaz olması anlamına da gelmez!

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir