Kadınların Yeri

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenir ?

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenir ?

Kızartma yaptığımız zaman genel olarak tencere de lekeler oluşmaya başlar ve bu lekeleri çıkarmakta gerçekten vakit alan ve zor işlerden birisidir. Ama aslında bakarsanız doğru yöntemler kullanıldığı zaman tencereden lekeleri çok kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Şimdi isterseniz kızartma tenceresi nasıl temizlenir ? konusunda yapabileceğiniz yöntemlere göz atalım.

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenir

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenmelidir?

Kızartma tenceresi temizliği yapıldığı zaman genel olarak yanlış yöntemler kullanıldığından dolayı çıkarması da bir hayli zor olabiliyor. Bu yapmış olduğunuz yanlış yöntemden dolayı hem saatlerce su akıyor hem de birden fazla sünger ile deterjan harcamış oluyorsunuz. Bu gibi durumları yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

1-)Sirkeli Sıcak Su

Sirkeli sıcak su genel olarak günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi yapacaksanız mutlaka tencerenin içerisin de yer alan yağın soğuması gerekiyor. Yağ soğuk olduğu zaman kavanozun içerisine alın ve tencerenin içerisine sıcak su ile sirke dökün. Bu şekilde tencerenin içerisindeki su ılık olduğunda bulaşık deterjanı ile yıkayın. Göreceksiniz ki lekeler hemen çıkacak.

2-)Karbonatlı Su

İkinci yöntemlerimizden birisi de karbonatlı su yöntemi oluyor. Bu yöntem genel olarak tencerelerin biliyorsunuz ki dibi yanıyor işte bu durumlarda tercih edilmektedir. Yukarıda yapmış olduğumuz yöntemdeki gibi karbonatlı suyu da o şekilde yaparak lekeleri çıkartabilirsiniz.

3-)Yağ Sökücü

En pratik yöntemlerden birisi de yağ sökücü kullanmaktadır. Marketlerden alacağınız yağ sökücü sayesinde kızartma tenceresin de bulunan lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz. İlk önce tencerenin içerisin de yağları boşaltın ve içine yağ sökücü dökün. Daha sonra bu şekilde 3 dakika bekleyip arkasından sünger ile hızlı hareketler yapmayarak tencerenizin içerisini temizleyin. En son olarak tencerenin içerisine deterjan döküp tekrardan yıkayıp bol su ile durulayın.

Kızartma Tenceresi Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

  • Kızartma tenceresini temizlerken yapmamanız gereken işlerden birisi de yağı boşaltmayı unutmayın.
  • Tencerenin içerisini direkt olarak suyla temizlemeyin. Çünkü su direkt olarak temizlemez. Yağı su ile kullanmış olduğunuz ürünler temizler.
  • Aynı zaman da tencereyi kesinlikle o şekilde bulaşık makinesinin içerisine atmayın. Çünkü içi çok yağlı olduğundan dolayı bulaşık makinenize ciddi anlam da zarar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ