Mantar Kaç Dakikada Pişer ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mantar Kaç Dakikada Pişer ?

0

Birçok kişinin merak ettiği sorular arasında mantarın kaç dakika da piştiği oluyor fakat mantarın çeşidine veya tercih etmiş olduğunuz pişirme yöntemine göre bu pişirme süresi farklılık gösterir. Ama genel olarak baktığımız zaman yaklaşık olarak mantar 30 dakika da pişmektedir.

Mantar Kaç Dakikada Pişer

Mantar arkadaşlar sağlık açısından çok yararlı sebzelerden birisidir ve günümüzde ise özellikle diğer sebzelerle beraber sote olarak tercih edilmektedir. Fakat mantarı yemek olarak yaptığınız zaman tüm eklemiş olduğunuz malzemelerle beraber birleşmesi için 30 dakika boyunca kavurmanız gerekiyor.

Özellikle mantar fırında yapıldığı zaman ortaya harika tatlar çıkmaktadır. Hazırlamış olduğunuz çeşitli soslarla zenginleştirdiğiniz zaman çok güzel yemek tarifi çıkar. Fırında yapacağınız mantar ise yaklaşık olarak 45 dakika da pişer. Mantar piştikten sonra suyunu çeker ve git gide küçülüp rengi de siyaha döner. İşte böyle olduğu zaman da piştiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Mantarın Pişme Süresi

Mantarı kaşar peyniri ile ister fırında ister tavada yaptığınız zaman ortaya gerçekten harika lezzet çıktığını sizlere söyleyebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere her mantarın pişme süresi farklıdır. Örnek verecek olursak markette satılan bir mantarı aldığınız zaman onun pişme süresi 30 dakika olacaktır. Fırında yaparsanız 45 dakika ve tava da mantar sotesini yapacaksanız da 15 dakika da pişirirsiniz.

Sofranızı zengin ve şık göstermek istiyorsanız mantarlarınızı küçük küçük parçalar halin de doğrayıp daha sonra soslayarak fırında yapabilir ve çeşitli malzemelerle süsleyip mantarınızı renklendirebilirsiniz. Yine belirtiyoruz ki kullanacağınız malzemeye göre pişirme süresi değişir.

Mantar Pişirmenin Püf Noktaları

İster yağ isterseniz de su ile temas ettirin her zaman mantarın orijinal rengi gider. Fakat siz bu rengi pişirmeden önce korumak istiyorsanız o zaman kesinlikle limonlu suda bekletin. Mantar yemeği yapacağınız zaman ise daha lezzetli olmasını istiyorsanız ağzını kapatmadan pişirin. Çünkü ağzı kapalı olursa mantar aşırı derece de sulanır. Bu yüzden ağzı açık yaparsanız mantar yemeğiniz daha lezzetli olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir