Zerdeçalın Cilt Sağlığı İçin Faydaları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Zerdeçalın Cilt Sağlığı İçin Faydaları Nelerdir ?

0

Zerdeçal, uzun yıllardır dünyanın her yerinde, tedavi edici enerjisinden güzelliğe kadar birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçalın cilt bakımında standart olmasının nedeni, anti-inflamatuar ve antioksidan avantajlarıyla öne çıkan kimyasal bir bileşik olan kurkuminin bir sonucudur.

Analizler, kurkuminin saf bir antioksidan olmasının bir sonucu olarak UV hasarını azaltma yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda antibakteriyeldir, yani topikal olarak uyguladığınızda sivilceleri ve lekeleri temizlemeye yardımcı olabilir. Hatta bazı araştırmalar, kolajen yıkımını azaltabileceğini ve cildi parlak ve genç tutabileceğini bile ortaya koyuyor.

Bunların dışında bazı dermatologlar zerdeçalın kızarıklık ve tahrişi ve saç dökülmesini önleyebileceğini söylüyor.

Artan kanıtlar, zerdeçalda canlı bir bileşen olan kurkuminin, dermatolojik hastalıkların yayılmasıyla başa çıkmak için tıbbi olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Zerdeçalın Cilt Sağlığı İçin Faydaları Nelerdir

ZERDEÇALIN CİLT SAĞLIĞINA FAYDALARI

Zerdeçalın cilt sağlığınız için sağladığı avantajlardan faydalanabiliyor musunuz? Aşağıda zerdeçalın cilt sağlığı üzerindeki sonuçları ve kullanımıyla ilgili ipuçları listelenmiştir.

1. Saf parlaklık sunar

zerdeçal Anlık bir parlaklık arttırıcı olduğu düşünülürse , bunun parlayan bir gün batımının rengi olması büyük olasılıkla tesadüf değildir. Zerdeçal, antioksidan özelliklere ve küflü göz altı halkaları ve koyu lekeler ile birlikte cildi aydınlatma yeteneğine sahiptir.

Evde yoğurt, bal ve zerdeçal ile maske yapabilirsiniz.

2. Sivilceleri tedavi eder

Sivilce, özel bakım ve dikkat gerektiren en yaygın cilt sorunlarından biridir. Sivilceler için reçetesiz satılan ilaçlar veya cilt bakım ürünleri, özellikle hassas cildiniz olduğunda, tipik olarak tahrişi veya tahrişi tetikleyebilir.

Sivilcelerle savaşmaya yardımcı olan mucize maddelerden biri zerdeçaldır. Antiseptik ve iltihap önleyici özellikleri ile zerdeçal, mikro organizmaların yayılmasını durdurarak ve lekenin kızarıklığını ve şişmesini azaltarak cildinize fayda sağlar. Zerdeçal sivilceye neden olan mikro organizmalarla savaşır. Zerdeçal ayrıca tıkanmış gözenekleri temizleme potansiyeline sahiptir. Ek olarak, zerdeçal cildinizi sakinleştirir ve hormonal sivilce izlerini yok etmeye çalışır.

3. Koyu halkaları kaldırır

Koyu halkaları tetikleyen en yaygın bileşenler genetik, güneşe aşırı maruz kalma, uykusuzluk, pigmentasyon ve hatta gözleri ovuşturmaktır. Gözlerinizin altında bu sinir bozucu, yorgun görünümlü valizlerle uyanmak rahatsız edici olabilir.

İltihap önleyici ve aydınlatıcı olan zerdeçal, koyu halkaların görünümünü küçültebilir. Zerdeçal ayrıca dolaşımı uyarır, bu da şişliğin geri ölçeklenmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken iki çay kaşığı zerdeçal tozu, bir yemek kaşığı lor peyniri ve birkaç damla limon suyunu karıştırmak. Macunu etkilenen alana uygulayın ve yaklaşık 15 ila yirmi dakika uzaklaştırın. Ilık su ile durulayın.

4. Yara ve kızarıklıklara karşı etkili olabilir.

Vücudunuzda çok fazla serbest radikal olduğunda ve asla yeterli antioksidan bulunmadığında meydana gelen oksidatif stres, sürekli tahrişe ve cilt lekelerine neden olabilir. Zerdeçal, serbest radikallerle savaşan anti-inflamatuar özellikleriyle bilinir.

Zerdeçal ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle, küflü lekeler ve kızarıklıklarla savaşabilirsiniz. Zerdeçalın temel canlı bileşeni olan kurkumin ile aşırı melanin üretimini azaltabilir ve böylece yara izlerini hafifletebilirsiniz. Curcumin ayrıca cilt tonunu bile korumaya yardımcı olur.

Evde zerdeçal yüz maskeleri düzenlemek için bir çay kaşığı zerdeçal ile yarım çay kaşığı balı birleştirin. Bu macunu etkilenen alana uygulayın ve çeyrek saat boyunca uzaklaştırın ve suyla durulayın. Bal ve zerdeçal birlikte yalnızca yaraları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi nemlendirir ve besler.

5. Kuru cildi önler

Kuruluk cildinizin sıkıcı görünmesine neden olabilir. Soğuk rüzgarların bir sonucu olarak, sorun kış aylarında daha da kötüleşebilir ve kuru cildinizin daha kuru görünmesine neden olabilir. Zengin bir vücut losyonu kullanarak gün boyunca yeterince nemlendirmenin yanı sıra, cildinize ek nem sağlamak da hayati önem taşır. Bu seviyede zerdeçal, kuruluk göstergelerini hafifleterek cilde fayda sağlayabilir.

Hemen hemen her evde bulunabilen bu mucizevi bileşen cildi derinlemesine nemlendirir, besler ve gereksiz cilt hücrelerinin yok edilmesini hızlandırır. Cildinize zerdeçal maskeleri kullanmak size yumuşak, nemli ve sağlıklı bir cilt sunacaktır.

Zerdeçal ve süt birlikte, kuruluk ile başa çıkmanıza hizmet etmede harikalar yaratabilir. Süt, cildin yanlış yerleştirdiği nemi yenilemesine yardımcı olur ve ayrıca inanılmaz bir eksfoliyan görevi görür.

6. Yaşlanmanın erken belirtilerini önler

Mutfak rafınızda yaşlanmayı geciktiren gizli bir zırhınız olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki, zerdeçal hakkında konuşuyoruz. Zerdeçal, cildi güneş hasarından koruyarak ve yaşlanmanın erken belirtilerini durdurarak cilde fayda sağlar. Sert UV ışınları, zamansız yaşlanmanın birincil tetikleyicisidir.

Cildin saf yağları tükendiğinde elastikiyetini kaybetme eğilimi gösterir ve yüksek kalitede iz ve kırışıklıklar göstermeye başlar. Yaşlanmanın erken belirtileri önce boyun, kaş ve göz çevresinde belirir. Zerdeçalda bulunan kurkumin bileşiği, cilt hücrelerini yaralanmaya karşı koruyarak yaşlanmayı yöneten serbest radikallerin üretimini önleyen oldukça etkili antioksidan özelliklere sahiptir.

Bireysel yaşlanma karşıtı yüz maskelerinizi evde yapmak için bir çay kaşığı zerdeçal tozu, süt ve balı birleştirin. Maskeleri temizlenmiş cilde uygulayın. Maskeleri soğuk suyla durulamadan yaklaşık çeyrek saat önce yüzünüzde bekletin.

7. Çatlakların görünümünü azaltır

Çoğu kız çatlaklara dayanır. Bu sinir bozucu küçük izlerle baş etmek zahmetlidir, ancak zerdeçal onları hafifletmeye yardımcı olabilir. Son derece etkili antioksidanlarla yüklü olan zerdeçal, hücrelere nüfuz eder ve hücrelerin performansını iyileştirerek çatlakların görünümünü yatıştırır.

Evde kendinize özel çatlak izi tedavi edici maskeler yapmak için tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve birkaç damla limon suyunu karıştırmaktır. Karışımı etkilenen bölgelere günde iki kez sürün. Bu zerdeçal maskelerinin ortak yazılımı, çatlaklarla doğal olarak başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biridir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir