Yumurta Yıkanmalı Mı Yıkanmamalı Mı ? Yumurta Yıkanırsa Ne Olur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yumurta Yıkanmalı Mı Yıkanmamalı Mı ? Yumurta Yıkanırsa Ne Olur ?

0

Yumurta biliyorsunuz ki protein bakımından en yararlı ve faydalı besinlerden birisidir. Fakat günümüzde en çok tartışılan konular arasında yumurta yıkanmalı mı yoksa yıkanmamalı mıdır ? sorusu yer alıyor. Biliyorsunuz ki dışarıdan satın almış olduğumuz gıdaları temizlik açısından bazı şeylerine dikkat etmemiz gerekiyor. Yumurta da aynı şekilde üzerinde bulunan bakterilerden ve pisliklerden arındırmak için genel olarak yıkanmaktadır.

Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı

YUMURTA BUZDOLABINA KONMADAN YIKANIR MI? 

Yumurtalarınızı eğer buzdolabına koyacaksanız o zaman yıkanmaması çok önemlidir. Çünkü eğer yıkayarak koyarsanız o zaman yumurtanın yüzeyindeki deliklerde genişleme oluyor ve sonuç olarak bakteriler üremeye başlar.

Bunun yanı sıra yıkanan yumurtanın koruyucu yeri olan dış katman da bu durumda zarar görmektedir. Bu konu hakkında ise bilimsel olarak araştırmalar yapılmıştır ve yumurtanın yıkanması yanlış olduğu savunulmaktadır. Bunun için satın almış odluğunuz yumurtaları kesinlikle yıkamayınız.

PEKİ NE YAPMALI?

  • Yumurtaları yıkamıyoruz fakat şunu yapabilirsiniz. Satın almış olduğunuz yumurtaları karton kutudan çıkarmadan dolabınıza koyabilirsiniz.
  • Yumurtalarınızı eğer buzdolabınızın kapak kısmında saklıyorsanız o zaman diğer besinlerle temas etmemesi çok önemlidir.
  • Yumurtalar biliyorsunuz ki 0 ila 5 derece arasında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Sizler karton kutuda saklama yaptığınız zaman hem ışıktan hem de diğer kokulardan bu şekilde yumurtanızı korumuş oluyorsunuz.
yumurta yıkanır mı

Görmüş olduğunuz gibi arkadaşlar yumurtanın yıkanması pek iyi olmuyor. Bu yüzden karton kutuda saklama yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir