Yumurta Nasıl Haşlanır ? Yumurta Haşlama Süreleri ? Rafadan Yumurta Kaç Dakika Kaynar
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yumurta Nasıl Haşlanır ? Yumurta Haşlama Süreleri ? Rafadan Yumurta Kaç Dakika Kaynar

0

Yumurta Nasıl Haşlanır ?

Her sabah yenen ve günün de en önemli besinlerinden birisi olan yumurtanın birden fazla pişirme yöntemi bulunmaktadır. Pişirme olarak ise orta pişmiş , az pişmiş veya rafadan gibi seçenekleri bulunmaktadır. Aynı zaman da besin değeri de çok fazla olduğundan dolayı büyük küçük demeden herkes tarafından çok tercih edilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda protein bulunmasından ötürü sağlığımız için de son derece önemli olduğundan dolayı yumurtayı her sabah kahvaltılarında tercih etmeniz çok önemli seçeneklerden birisidir. Fakat sizler yumurtayı hangi şekilde yapacaksanız ona göre pişirme sürelerini de bilmeniz gerekiyor. İlk olarak yumurtayı nasıl yapacaksınız ona karar vermeniz gerekiyor ve daha sonra pişirmeye geçmelisiniz. İşte yumurtanın kaynatma süreleri ve dereceleri ;

Yumurta nasıl haşlanır

Cıvık yumurta

Cıvık yumurta yapmaya karar verdiyseniz o zaman bu yumurta hem az pişmiş hem de diğerlerine göre daha cıvık olmaktadır. Bu yüzden cıvık yumurtayı ocağa verdiğiniz zaman 3 ila 4 dakika kadar pişirmeniz gerekiyor.

Rafadan yumurta

Rafadan yumurta

Rafadan yumurta sabahları en çok tercih edilen yumurta çeşitlerinden birisidir ve sizler ilk olarak cezveye suyu koyun daha sonra içerisine yumurtanızı koyup kaynama başlayınca yaklaşık olarak 3 dakika kadar pişirin. En son olarak 3 dakikadan sonra musluk altına koyup soğumasını bekleyin.

Kayısı yumurta

Kayısı yumurta

Kayısı yumurta diğerlerine göre daha fazla pişmiş olup içerisindeki sarısı akmayacak şeklinde yumuşacık olan yumurta şeklidir. Bu yumurtayı da yapmak için su kaynamaya başladığı andan itibaren yaklaşık 4 dakika pişirmeniz gerekiyor.

Katı Yumurta

Katı yumurta sabahları sıklıkla tercih edilen çeşitlerden birisidir ve hem beyazı hem de sarısı çok pişmiş yumurta olarak bilinir. Katı yumurta yapacaklar kaynama başladığı zamandan itibaren 5 ila 6 dakika kadar pişirmeleri gerekiyor.

Çok Katı Yumurta

Diğer yumurtalara göre daha katı yapacaksanız o zaman kaynama başladığı zaman en az 7 en fazla da 12 dakika kadar yumurtanızı pişirmeniz ve daha sonra pişirme bitince soğuk suya koymanız gerekiyor.

yumurta pişirme dereceleri

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir