Yoğurt Neden Ekşi Olur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yoğurt Neden Ekşi Olur ?

0

Yoğurt Neden Ekşi Olur ?

Son zamanlar da karşımıza çıkan sorulardan birisi de yoğurt neden ekşi olur ? sorusu oluyor. Yoğurt biliyorsunuz ki insan vücudu için çok faydalı besinlerden birisidir ve bu yüzden çoğu insan daha sağlıklı olması açısından dışarıda satılan yoğurtlardan almak yerine evde kendi yapmış oldukları yoğurtları tercih ederler. Evde yapılan yoğurtta dışarıdaki yoğurda göre daha çok lezzetli ve sağlıklı olmaktadır. Şimdi sizler de birkaç malzeme yardımı ile evde kendi başınıza çok güzel yoğurt elde edebilirsiniz.

Evde yoğurt yapma aslında kolay gibi görünse de bazı püf noktalara dikkat etmezseniz o zaman yukarıda belirttiğimiz gibi ekşi olur. Yoğurt yapımında ise nelere dikkat edilmesi gerekiyor ? yazımızın devamını okuyarak bunu bulabilirsiniz.

Yoğurt Neden Ekşi Olur

Yoğurdun Ekşi Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Evde yoğurt yapma aslında çok kısa bir işlemdir fakat burada önemli olan konu yoğurdu yaptıktan sonra nasıl olacağıdır. Çünkü çok sert veya cıvık olursa tadında ekşimsiler olmaya başlar ki buda ev kadınlarının en çok rastladığı sorunlardan birisidir. Bu yüzden yoğurdun ekşi olmasını istemiyorsanız aşağıda ki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1-)Mayalama Süresi ile İlgili Nedenler

İdeal bir yoğurt yapmak istiyorsanız o zaman ilk dikkat edeceğiniz nokta mayalama süresi olmaktadır. yani yoğurdun hem tatlı hem de kıvamlı olması için yaklaşık olarak 2.5 saat kadar mayalama süresi gerekiyor. Eğer daha az veya daha fazla yaparsanız bu süreyi o zaman tadında değişimler olmaya başlar.

2-)Fazla Maya Kullanımı

Yapmış olduğunuz yoğurdun tadında değişimler varsa o zaman bu kesinlikle çok fazla maya kullanmadan kaynaklıdır. İdeal bir şekilde kıvamı yakalamak istiyorsanız 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı kadar maya kullanmanız gerek. Fazla maya kullanırsanız eğer o zaman yoğurdun tadında değişimler olur.

3-)Sıcak Süt Kullanımı

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de sütün sıcaklığı olmasıdır. Eğer sütün olması gerekenden çok fazla sıcak ise o zaman tadında ekşimsiler olmaya başlar. İdeal bir şekilde lezzet istiyorsanız sütün bebek maması kıvamında bir sıcaklık olmasına dikkat ediniz.

Yoğurt Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

  • Evde yoğurt yapacağınız zaman süt kullanacağınız zaman sütün yağlı olmasına dikkat edin.
  • Sütün kıvamını belirlerken kullandığınız sütün ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.
  • Sütü en az 5 en fazla ise 7 dakika kadar durmadan kaynatmanız gerek.
  • Sütünüzü buzdolabına kaldıracağınız zaman tencerenin kapağı burada kapalı ve hava almayacak şekilde olması gerek.
  • Sütünüzü kaynattığınız zaman kabın içerisine değil başka bir kabın içerisine ekleyerek mayalama yapın.
  • Çok fazla sıcak süt kullanmayın.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir