Yoğurt Mayalarken Sert Olması İçin Ne Yapmalı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yoğurt Mayalarken Sert Olması İçin Ne Yapmalı ?

0

Yoğurt Mayalarken Sert Olması İçin Ne Yapmalı ?

Yoğurdun sert olmasını istiyorsanız ilk olarak kullanacağınız sütün yağlı olması çok önemlidir ve aynı zaman da sütteki su miktarı da az olacaktır. Hem manda hem de keçi sütü biliyorsunuz ki inek sütüne göre ağırdır kokusu ve eğer siz bunda rahatsız olmuyorsanız o zaman farklı süt çeşitleri ile karıştırıp daha yağlı süt elde etmeniz mümkündür. Aynı zaman da sütte bulunan suyun buharlaşmasını istiyorsanız o zaman sütü ağzı açık olacak şekilde kaynatın ve uzun bir süre kaynadığından emin olun.

Yoğurt Mayalarken Sert Olması İçin Ne Yapmalı

Yoğurt Nasıl Mayalanır ?

Yoğurt mayalaması yapacağınız zaman ilk olarak nasıl bir süt tercih edeceksiniz buna karar vermeniz gerekiyor. Çiğ süt veya sağma süt besin değerleri koruması bakımından yoğurt için en çok kullanılan sütlerdir. Fakat bazı gıda uzmanları bu sütlerin zararlı olduğunu söylüyor ve bu yüzden çiğ süt veya sağma sütü tercih etmek yerine UHT sütler ya da pastörize sütleri tercih etmeniz daha doğru seçim olacaktır. İlk olarak tercih ettiğimiz sütü tencere içerisine boşaltalım ve orta ateşte tahta kaşık yardımı ile ara ara havalandıralım ve bu şekilde su oranının seyretilmesini sağlayalım. Bu şekilde kaynatma yaptıktan sonra ocağın altını kısalım ve yaklaşık olarak 8 ila 10 dakika kadar daha kaynatma işlemi uygulaylaım.

Bu süre bittikten sonra sütümüzü ocaktan alalım ve ideal sıcaklığına gelmesi için bekletelim. Yoğurt için en ideal sıcaklık 45 derece olmaktadır. Eğer termometreniz yoksa sıcaklık ölçmek için bunun yerine parmağınızı süte daldırın ve 10’a kadar sayın. Eğer parmağınız yanmaz ise süt kıvama gelmiştir. Daha sonra mayalık olacak yoğurdu tencereye ekleyelim ve ağır bir şekilde karıştıralım. Bu işlemi de yaptıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve etrafını güzelce örtüp yaklaşık olarak 7 ila 8 saat bekleyip yoğurdu mayalanmaya bırakalım.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir