YKS Tercihi Nasıl Yapılır ? Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

YKS Tercihi Nasıl Yapılır ? Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilir ?

0

YKS’de biliyorsunuz ki sonuçlar açıklandı ve bunun arkasından üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen konular arasında tercihler yer alıyor. Bizde bu konu hakkında netten detaylı bir şekilde araştırma yaptık ve edinmiş olduğumuz bilgileri de siz değerli ziyaretçilerimizle paylaştık.

YKS Tercihi Nasıl Yapılır

Üniversite sınavı öğrenciler için çok önemlidir ve hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden tercih yapacağınız zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz sizin açınızdan çok önemlidir. Peki doğru YKS tercihi nasıl yapılır ?

2022 yılında yapılan üniversite sınavının sonuçları açıklandıktan sonra resmi tercih işlemleri 27 Temmuz 2022 tarihin de başlıyor 5 Ağustos 2022 tarihine kadar https://ais. osym.gov.tr adresinden işlemler gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Üniversite stresi bitti ve bunun arkasından tercih dönemi başlamaktadır. Tercih yapılacağı zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz gerek. Bu alanda arkadaşlar 2022 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun incelenmesini tavsiye ediyoruz.

Üniversite adaylarının en çok yapmış olduğu ve sorun yaşadığı konulardan birisi de hiç gitmek istemediği bölümleri yazmaktan geçiyor. Kazanma olduğu zaman istemediğiniz bölümü kesinlikle yazmamanız konusun da uzmanlar uyarmaktadır.

Tercih yapacağınız zaman kesinlikle başarı sıranıza göre tercih yapmalısınız. Çünkü ÖSYM yerleştirme yapacağı zaman direkt olarak sizin başarı sıralamanıza bakıyor ve ona göre ayarlıyor.

Üniversite için tercih yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise özel koşullara bakmak olacaktır. Yükseköğretim programına baktığımız zaman özel koşullar yer alıyor. Yani seçim yaparken yurtdışı fırsatları , şehir , burs imkanları , sosyal etkinlikler ve öğrenim koşulları bunların hepsini dikkate alınız.

YKS sınavında tercih yapacağınız zaman artık puan değil başarı sıralaması önemli olduğundan seçim yaparken başarı sıralamanıza göre yapın ki doğru yerleşim sağlayabilesiniz.

En son olarak şunu da söylemek istiyoruz biliyorsunuz ki sürekli olarak dünyamız gelişiyor ve bununla beraber üniversitelerde de gelişip yeni yeni bölümler açılmaktadır. Yeni açılan bölümleri tercih etmek isteyen öğrencilerimiz varsa mutlaka 1 sene önceki verilere bakıp ona göre seçim yapsınlar. Çünkü siz tercih kılavuzuna baktığınız zaman yeni açılan , bölüm puanı ve başarı sıralaması o üniversite de görünmez.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir