Yeşil Domates Nasıl Kızarır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yeşil Domates Nasıl Kızarır ?

0

Yeşil Domates Nasıl Kızarır ?

Yeşil domates nasıl kızarır diye merak edenler varsa o zaman şuanda doğru yerdesiniz. Yeşil renkte olan bir domates daha kırmızı olmadığından dolayı olgunlaşmamıştır ve dalından erken koparıldığından dolayı yeşildir. Hem tadı da normal domatese göre çok farklıdır. Yani hem acı hem de daha çok serttir. Bu yüzden erkenden dalından koparılmış olan domatesleri yemek için kızarmasını beklememiz gerekiyor.

Yeşil Domates Nasıl Kızarır

Fakat normal bir şekilde bekleyerek yeşil olan domatesler uzun süre sonra kızartmaya başlar ve bizde hemen kızarmasını istiyorsak o zaman bazı yöntemler denememiz gerekiyor tabi. Bazı insanlar güneş altında beklerse daha hızlı kızarır diye domatesleri güneş altına koyar fakat bu tamamen yanlıştır. Çünkü domates direkt olarak güneş aldığından içerisindeki vitamin değerlerini ciddi oranda düşürmektedir.

Böyle bir şey yapmak yerine sizlere vereceğimiz yöntemi uygulamanız daha doğru olacaktır. İlk olarak yeşil olan domateslerimizi koli şeklinde olan bir yükseltinin üzerine sıra sıra dizelim ve sonra üzerlerini kağıt gazete ile örtüp oda sıcaklığından bekletelim. Bu şekilde yaparsanız hem domatesleriniz daha kırmızı olur hem de güneş görmediğinden vitamin değerini kaybetmez.

domatesin olgun olduğu nasıl anlaşılır

Domates Nasıl Kırmızı Olur ?

Domateslerinizin daha kırmızı ve güzel görünmesini istiyorsanız o zaman şunları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Domatesler acaba nasıl kızarır ? hiç bunu merak ettiniz mi ? Domatesin içerisinde bulunan bazı organeller vardır ve bu organellerin görevi hem besin deposu hem enerji oluşturma hem de renk verme gibi görevleri mevcuttur. Yani bu yüzden kırmızı olur. Domatesi kırmızı yapan ; birisi kloroplast plastit isimli organeldir. Bu organel renk vermenin dışında besin oluşmasını da sağlamaktadır.

Domatesin Olgun Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

  • Bazı domatesler olgun olur fakat rengi yeşil olabilir. Bu olay çok nadir görünse de oluyor. Fakat gerçekten bir domatesin olgun olup olmadığını anlamak için içerisinin açılması gerekiyor ve eğer sarı rengi varsa o zaman o domates olgunlaşmıştır. Eğer sarı renk yoksa o zaman daha tüketilmeye gelmemiştir.
  • Domatesin olgun olup olmadığını anlamanın en kolay ve pratik yollarından birsi de kokusudur. Olgun olan bir domates her zaman daha tatlı kokar ve lezzetli yapısı vardır.
  • En son olarak tadı çok önemlidir. Eğer yumuşak , sulu ve lezzeti varsa o zaman o domates yenmeye uygun hale gelmiştir. Sert bir yapı da bulunan domatesin her zaman hem kokusuna hem de tadına bakılması gerekiyor.
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir