Yer Elmasının Faydaları ve Kullanım Alanları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yer Elmasının Faydaları ve Kullanım Alanları

0

Yer alması ülkemiz de çok kolay bir şekilde bulunan meyvelerden birisidir fakat anavatanı Amerika Kıtası olmaktadır. Aslında arkadaşlar bakarsanız bu yer elması bir meyve olarak bilinir fakat meyve değil sebze türüdür. Diğer sebzeler olduğu kadar yer elmasını mutfaklarımız da çok fazla tercih etmeyiz ama başka şeyler de tüketmek için bolca nedenlerimiz bulunmaktadır. Bu makalemiz de ise yer elmasının hem faydalarına hem de kullanım alanları nelerdir ? onlara bakacağız.

Yer Elmasının Faydaları ve Kullanım Alanları

Yer Elmasının Faydaları :

Metabolizmanın Daha hızlı Çalışmasını Sağlar :

Yer elmasının en önemli faydalarından birisi de içerisin de bol miktarda bulunan inülin’dir. Yani İnülin maddesi olduğundan dolayı hem metabolizmayı hızlandırır hem sindirim sistemini dengeler hem de kabızlık gibi sorunlar varsa bunu önler.

Doğal İdrar Söktürücü Özelliği Vardır :

Eğer arkadaşlar idrar yaparken zorlanıyorsanız o zaman yer elması buna çok iyi gelecektir. Düzenli bir şekilde yer elması tüketirseniz o zaman idrar sorununuzu kısa zaman içerisin de ortadan kaldırmış olursunuz.

Demir Zenginidir :

Yer elması özellikle demir bakımından çok zengin sebze türlerinden birisidir. Yani 100 gr. içerisin de yaklaşık olarak 3 ila 5 mg demir vardır. 450 mg potasyum bulunmaktadır. Potasyum biliyorsunuz ki kalp damar için çok önemlidir ve aynı zaman da içerisin de hem fosfor hem de mineraller olduğu için kemikleri de korumak için birebirdir.

Bronşları Açar :

Yer elmasının diğer faydalarından birisi de bronşları açmaktır. Yani düzenli bir şekilde kaynatmış olduğunuz yer elmasını içerseniz bronşlarınızı açar ve daha rahat nefes almanızı sağlar.

Saç ve Cilde Faydalıdır :

Saçlarınız sağlıksız mı o zaman yer almasının içerisin de bulunan C , B vitaminleri ile niacin olduğu için saçlarınız artık hem daha sağlıklı olacak hem de daha parlak görünecek.

Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur :

Yer elmasının çok faydası olduğunu söylüyoruz fakat bunun aksine kişiye uzun sürecek tokluk hissi de vermektedir. Yani diyet yapıyorsanız yer elması sayesinde diyetinizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Kan Şekerini Dengede Tutar :

Yer elmasının içerisin de hiçbir şekilde nişasta yoktur. Şeker hastası olan insanlar rahat bir şekilde yer elması tüketebilir. Aynı zaman da kan şekerini dengeler.

Boğazı Yumuşatır :

Her gün düzenli bir şekilde yer elmasını kaynatır içerseniz boğazınıza çok iyi gelir. Özellikle balgam söktürme de birebirdir ve göğüs kafesinizi de rahatlatır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir