Yemekte Görgü Kuralları Nelerdir ? Yemek Yerken Uyulması Gereken Sofra Adabı Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Yemekte Görgü Kuralları Nelerdir ? Yemek Yerken Uyulması Gereken Sofra Adabı Nedir ?

0

Yemekte görgü kuralları ve sofra adabı toplumdan topluma farklılık gösterebilir. Genel olarak kabul edilen bazı temel kurallar vardır. Bu kurallar ülkemizde de genel kategoride benzer şekildedir. Yemekte görgü kuralları ve sofra adabı, saygı, nezaket ve düşünceli davranışı vurgular.

Bu kurallar, sosyal ilişkileri güçlendirmek ve yemek sırasında keyifli bir deneyim sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. O nedenle temel görgü kurallarını ve sofra adabını bilmek gerekir.

Yemekte Görgü Kuralları Nelerdir
Yemekte Görgü Kuralları Nelerdir

Görgü Kuralları ve Sofra Adabı Hazırlıktan Başlar

Yemek masası düzenli ve temiz olmalıdır. Yemek masasına masa örtüsü veya masa minderi serilmelidir. Yemek tabakları, çatal-bıçak-kaşık, bardaklar ve peçeteler düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir. Masaya otururken, hanımefendiler genellikle sağ tarafta, beyefendiler ise sol tarafta yer alır. Masa etiketi açısından, eller yemek masasının üstünde görünmelidir, yani dirsekler masanın üzerine koymak kaba bir davranış olarak kabul edilir.

Yemek yemeden önce eller temiz olmalıdır. Gerekirse yemek servisi sırasında peçete kullanılabilir. Yemek yerken elbisenin temiz kalmasına dikkat edilmelidir. Yemeğin sonunda ağız temizliği yapmak için diş temizleme işlemi gerekiyorsa tuvalet odasına gidilmelidir.

Yemek Yerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çatal ve bıçak gibi yemek araçları doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Ağız doluyken konuşmak kaba bir davranıştır. Yemekler küçük lokmalar halinde alınmalı ve yavaşça yenmelidir. Telefon, televizyon veya diğer cihazlarla yemek yemek saygısızlık olarak kabul edilir.

Misafirlerin ikramlarına teşekkür etmek kibarlık gereğidir. Misafir olarak davet edildiğinizde, ev sahibinize teşekkür etmek önemlidir. Sohbet sırasında saygılı ve ilgili olmak önemlidir. Tartışmalı veya duyarlı konulardan kaçınılmalıdır. Yemek masasında gülümsemek ve hoşgörülü olmak, sosyal ilişkileri güçlendirebilir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir