Yatarken Çorap Giymek Sağlığa ve Uyku Kalitesine Zararlı Mıdır ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yatarken Çorap Giymek Sağlığa ve Uyku Kalitesine Zararlı Mıdır ?

0

Birçok insan gece yattığı zaman çorabı çıkarmaz ve çorapla beraber yatarlar. Fakat kafalara en çok takılan sorular arasında çorap giyerek yatmanın sağlığa veya uyku kalitesine zararı var mı ? sorusu oluyor. Aslında bakarsanız sağlıksız olarak düşündüğünüz bu durum tam tersine sağlık için faydalı olduğunu söylesek sizlere.

Yatarken Çorap Giymek Sağlığa ve Uyku Kalitesine Zararlı Mıdır

Bu konu hakkında araştırmalar yapılmıştır ve uyumadan önce ayaklarımız ısınır ve beynimiz de uyku sinyalleri göndererek bu şekilde daha kolay uyumamızı sağlar. Bu yüzden çorapla uyursanız hem kaliteli bir uykunuz hem de ayak sağlığı açısından daha faydalı olur.

İçindekiler

Çorapla Uyumanın Sağlığa Faydaları

Uykuya dalmayı kolaylaştırır: Eğer sizler uyumadan önce çorap giyerseniz o zaman o bölgede yer alan damarlar etki edip beyne uyku sinyali gönderir ve bu yüzden daha hızlı bir şekilde uyumanızı sağlar.

Kaliteli bir uyku: Yukarıda da dediğimiz gibi bu konu hakkında araştırma yapılmıştır ve özellikle çeşitli yaş gruplarında incelemeler olmuştur. Genç yaşta olan erkek insanların da uyku kalitesini daha fazla arttığını ortaya koymuşlardır.

Topuk çatlaklarının önüne geçiyor: Topuklarınız da çatlamalar meydana gelirse çatlaklar için nemlendirici ve daha sonra hijyenik bir çorap giyip yatarsanız bu şekilde hızlı ve kolay iyileşim görebilirsiniz.

Bazı dolaşım hastalıklarını önlüyor: Uyuyacağınız zaman çorap giyerseniz bu şekilde kan dolaşımınız daha hızlı olur ve ayak parmaklarınız da meydana gelebilecek raynaud hastalığın da önüne geçmiş olursunuz.

Geceleri daha az uyanmayı sağlıyor: Geceleri çorap giyerek yatarsanız uyku süreniz uzar ve aynı zaman da geceleri daha az uyanırsınız.

Çorapla uyuyanlar daha fazla rüya görüyor: Yapılan araştırmalara göre ise çorapla yattığınız zaman rüya görme olasılığınız da ona göre daha fazla olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir