Kadınların Yeri

Yatak Nasıl Temizlenir ? Yataktaki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

Yatak Nasıl Temizlenir ? Yataktaki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

Yatak uzun yıllar boyunca sürekli olarak kullanmış olduğumuz ve insanların vazgeçilmez olan eşyalardan birisidir. Yatağın her zaman bakımı çok önemlidir ve düzenli olarak yapılması gerek. Eğer yatak özenli bir şekilde kullanılmazsa o zaman hem formu hem performansı hem de görüntüsün de bozulmalar meydana gelir.

Yatak Nasıl Temizlenir

Aynı zaman da siz ne kadar çok dikkat ederseniz edin bazı durumlarda yaşanan kazalardan veya istenmeyen durumlardan ötürü yatağınız lekelenebilir. Peki yatağın uzun bir süre boyunca aynı ilk günkü gibi olması için temizliği nasıl olmalıdır ?

Yatak Nasıl Temizlenir?

Yatağa her gece yattığımız zaman ölü olan cilt hücreleri arkadaşlar dökülmeye başlar ve bunların hepsi yatak döşemesin de birikir. Yani şöyle toz akarlar , cilt dokuları ve terleme gibi vücuttan olan sıvılar yatağın hem kirlenmesine hem de kötü kokmasına sebep olur.

Bu yüzden her sabah uyandığınız zaman kötü kokudan yatağınızı arındırmak için mutlaka havalandırın. Hatta dilerseniz koruyucu olan alezleri de kokudan ve lekelerden korumak için tercih edebilirsiniz.

Yatağınızı tam anlamı ile temizlemeniz maksimum yarım saatinizi alacaktır ve ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyledir ;

  • Elektrik Süpürgesi
  • Döşeme Başlığı
  • Sprey Şişe
  • Karbonat
  • Bulaşık Deterjanı
  • Peroksit
  • Temizlik Bezleri

İlk olarak yatağınızın üzerinde ne var ne yok kaldırın ve koku varsa yüzeyine hemen karbonat serperek birkaç dakika kadar bekleyin. Sonra elinize elektrik süpürgesini alın ve döşeme başlığıyla beraber yatağın her yerini güzelce temizleyin. Eğer karyola içine gömülü bir yatağınız varsa o zaman ince uçlu olan fırça ile kenarlarını ve araları süpürebilirsiniz.

Yataktaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Şimdi süpürme işleminden sonra leke çıkarma işlemine geçelim. Yatakta meydana gelen lekeleri asla çok fazla bekletmeyin çünkü çıkarması daha sonra çok zor olacaktır. İdrar , kan veya içecek gibi lekelerde hemen müdahale ediniz.

Yatakta meydana gelen lekeleri çıkarmak için kesinlikle su veya deterjan dökmeyiniz. Çünkü sıvı dökerseniz yatak içine hemen çeker ve bu sefer çıkarması imkansız olur. Özellikle visco olan yatak modelleri daha hassas olduğundan çok dikkatli olunuz.

Yatakta eğer ter , idrar veya kan lekesi varsa bunu çıkarmak istiyorsanız o zaman sprey şişenin içerisine hidrojen peroksit %3, bulaşık deterjanı ve karbonat koyalım. Sonra lekeli gördüğünüz yere sıkın fakat çok fazla ıslatmamaya da özen gösteriniz. Sonra 1 saat bekleyin ve göreceksiniz ki leke çözülmeye başlayacaktır. En son olarak temiz bir bez yardımı ile hafif hareketler yaparak lekeli olan yeri ovup silin ve sonra da kurumaya bırakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ