Yaş ve Kuru Kayısının Faydaları Kayısı Çekirdeği Zararlı mı ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yaş ve Kuru Kayısının Faydaları Kayısı Çekirdeği Zararlı mı ?

0

Kayısı , hem yaz aylarında hem de kış aylarında sürekli olarak tüketilen ve insan vücudu için de bir o kadar yararı olan meyvelerden birisidir. Yaz mevsimi olduğu zaman yaş ve diğer mevsimler de ise kuru olarak tüketilmektedir. Kayısının içerisin de A,B,C ve E vitaminleri gibi yararları vitaminler bulunmaktadır ve özellikle demir bakımından çok zengin bir meyve olduğu için kabızlık gibi sorunlar varsa ona çok iyi gelmektedir. Peki , yaz mevsiminde vazgeçilmezler arasında yer alan kayısı ve çekirdeği neye iyi gelmektedir ve zararları nelerdir ? onlara bakalım.

Yaş ve Kuru Kayısının Faydaları Kayısı Çekirdeği Zararlı mı

Kabızlığa İyi Gelir

Kayısının içerisin de biliyorsunuz ki pektin maddesi bulunmaktadır ve böyle bir özellik olduğundan dolayı kabızlığa da çok iyi gelmektedir. Yani kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız o zaman kayısı çok iyi gelecektir. Aynı zaman da lifli meyvelerden oluştuğu için sindirim sistemini de rahatlatmakta birebirdir.

Yaş ve Kuru Kayısının ( Gün Kurusu ) Faydaları

Kalp Sağlığını Korur

Hem yaş hem de kuru kayısı içerisin de bol miktar da antioksidan bulunmasından dolayı kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Özellikle magnezyum bakımından çok zengindir.

Kansızlığa İyi Gelir

Bir insanda demir eksikliği varsa o kişi de kansızlık görülmeye başlamaktadır. Kayısının içerisin de ise bol miktar da demir ile potasyum bulunduğundan dolayı bu açığı bu şekilde kapatarak anemi riskini de azaltmış olursunuz. Kayısı aynı zaman da kanda pıhtılaşma varsa onu engeller ve kan dolaşımını ise hızlandırır.

Okurlarımız Buna Da Baktı ; Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlere Faydalıdır

Kayısının içerisin de bulunan A vitamini sayesinde gözlere çok iyi gelen meyvelerden birisidir. Kayısı meyvesi sayesinde hem daha iyi görürsünüz hem de gözünüz de zamanla oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kanserle Mücadele Eder

Kayısı çekirdeğinin en büyük yararlarından birisi de kansere karşı çok etkili olmaktadır. Kanserli olan hücrelerin oluşmasını engeller ve daha önceden oluşan kanser hücreleri varsa onların genişlemesini engeller.

Yüksek Tansiyonu Düşürücü Etkiye Sahiptir

Tansiyonunuz çok yüksek oluyorsa o zaman Kayısı sayesinde bunun önüne geçebilirsiniz. Yüksek tansiyona çok iyi geldiği söyleniyor.

Cilde İyi Gelir

Kayısı çekirdeğinin bir diğer yararları arasında cilde çok iyi geldiği söylenmektedir. Yağ olarak kullanılan kayısı çekirdeği insanda olan kırışıklıkları gideriyor selüliti ise azaltıyor. Bunun yanı sıra cildin doğal nemini kazandırıyor ve sivilce oluşmasının da önüne geçmiş oluyor.

Kayısı ve Çekirdeğinin Zararları

  • Kayısı kabızlığa çok iyi gelmektedir fakat eğer çok fazla tüketilirse o zaman ishale yol açabilir.
  • Kayısı çekirdeğinin içerisin de Amigladin vardır. Eğer bu madde kana karışırsa o zaman siyanüre dönüşür ve buda insan da zehirlenmeye yol açabilir.
  • Kayısı çekirdeği çoğu insan tarafından çok tüketilmektedir ve fazla tüketmek yanlıştır. Özellikle hamile olan bayanların kayısı çekirdeği yemesi önerilmez.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir