Yaş Üzüm Nasıl Kurutulur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yaş Üzüm Nasıl Kurutulur ?

0

Yaş üzüm nasıl kurutulur ? sorusu, üzüm severlerin veya evde kendi kuru üzümlerini yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur.

Üzüm kurutma yöntemleri, yöresel olarak da farklı uygulamaların yer aldığı bir konudur. Üzüm, güneşte ve fırında pratik şekilde kurutulabilir. Üzüm bir yaz meyvesidir. A, B, C, E vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor açısından son derece zengin olan bu meyvenin kış aylarında da tüketilmesi için kurutma uygulaması yapılmalıdır.

Üzüm nasıl kurutulur ? sorusunun cevabı için iki yöntemden bahsedeceğiz: Güneşte kurutma ve fırında kurutma. Bu iki yöntem en kolay ve en çok tercih edilen yöntemlerdir.

Her iki yöntemde de üzümleri saplarından ayırarak güzelce yıkamak ve birbiri ile temas etmeyecek şekilde bir tepsinin içine yaymak gerekmektedir. Tepsinin üzerini ince bir tülbent ile örtmek de tozlanmayı önlemek için önemlidir.

Güneşte kurutma yönteminde tepsiyi güneş alan bir yere koyarak ara ara çevirmek yeterlidir. Bu işlem üzümler kuruyana kadar devam eder. Kuruyan üzümler cam kavanozlarda muhafaza edilebilir. Fırında kurutma yönteminde ise fırını 100 dereceye ısıtıp tepsiyi fırına vermek gerekir. Fırında da ara ara tepsiyi çevirmek ve üzümlerin durumunu kontrol etmek önemlidir. Fırında kurutma yöntemi daha hızlıdır ancak güneşte kurutma yöntemi daha doğaldır.

Renklerine göre yaş üzüm kurutma yöntemleri de vardır. Beyaz üzümler potaslı suya batırılarak kurutulabilir. Bu sayede daha parlak ve sarı renkli olurlar. Siyah üzümler ise sadece suya batırılarak veya hiç batırılmadan kurutulabilir. Bu sayede daha koyu renkli olurlar.

Kuru üzüm hem çiğ şekilde tüketilebildiği gibi kurabiye, kek gibi tatlılarda şekere alternatif olarak kullanılabilir. Kuru üzümün sağlık üzerinde pek çok faydası vardır. Kabızlığa karşı etkili olması, demir eksikliğine iyi gelmesi, kemik ve diş sağlığı için önemli olması bunlardan bazılarıdır. Ancak içerdiği yüksek şeker oranı nedeniyle diyabetlilerin dikkatli ve kontrollü bir şekilde tüketmesi önerilir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir