Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur, Nasıl saklanır ? Ceviz Ne Zaman Toplanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur, Nasıl saklanır ? Ceviz Ne Zaman Toplanır ?

0

Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur ? Saklanır

Ceviz biliyorsunuz ki vücudumuz için en önemli besinlerden birisidir ve içerisinde o kadar çok besleyici maddeler var ki sağlık açısından da çok önemlidir. Hatta cevizin faydalarını gerçekten saymakla bitmez. Cevizler ilk olarak toplanır ve belirli işlemler yapılıp en sonda kurutulup hazır hale getirilir. O zaman yaş olan cevizler nasıl kurutulur ? Detayların hepsi haberimizin devamında…

Yaş ceviz nasıl kurutulur

Günümüzde taze olsun kuru olsun hiç fark etmez ceviz her şekilde herkes tarafından çok sevilmektedir. İçerisinde ise yüksek miktar da protein , demir , çinko , karbonhidrat ve potasyum bulunduğundan dolayı da insan vücudu için çok faydalı olmaktadır. Ceviz aynı zaman da kansızlıktan tutun bağışıklık sistemine kadar ve kalp hastalığından kansere kadar her şeyden sizi korumaktadır. Sizler yaş ceviz kurutacaksanız o zaman vereceğimiz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

YAŞ CEVİZ KURUTMA YÖNTEMLERİ

Elinizde bulunan cevizlerinizin olgun olup olmadığını anlamak için ilk önce cevizinizin ortasını bıçak yardımı ile ikiye bölün ve cevizinizin içi eğer kahverengi ise o zaman cevizinizi olgunlaşmıştır.

Bu şekilde hasat etmeye başlayabilirsiniz. Cevizi hasat edeceğiniz zaman kabuklarının çatlamaması burada çok önemlidir. Diğer türlü cevizin hem kalitesi düşer hem de lezzeti gider. Her zaman zamanında toplamak daha doğrudur.

Ceviz Ne Zaman Toplanır

İlk önce eliniz de bulunan cevizlerin hepsini ayıklayın ve daha sonra yıkayın. Cevizleri güneş görmeyen bir yere üzerine örtü sererek koyun. En son olarak cevizlerinizi yaydıktan sonra da kurumaya bırakın.

Evinizde tel ızgara varsa o zaman da kurutma işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Diğer yönteme göre daha hızlı kuruyacaktır. Aynı zaman da ızgara sayesinde cevizleriniz daha iyi hava alacaktır.

Kurumaya bıraktığınız cevizlerinizi ise ara ara kontrol ederek çevirin. Kuruma işlemi bittikten sonra hepsini toplamaya başlayabilirsiniz. Bazı yerler de güneşin altında 10 günde kurur bazı yerler de ise bu süre daha fazla da olabilir.

CEVİZ KURUTLDUKTAN SONRA NASIL SAKLANIR

CEVİZ KURUTLDUKTAN SONRA NASIL SAKLANIR ?

Kuruyan cevizlerinizi eğer doğru bir şekilde muhafaza ederseniz o zaman birkaç ay içerisinde aynı tazelikte kalır. Yaş cevizlerinizi toplama yaptıktan sonra hemen derin dondurucunuz varsa oraya koyabilirsiniz.

Cevizlerinizi topladığınız zaman kabuklarına bir şey yapmadan hemen güneşe koyup kuruttuktan sonra ağzı kapalı olan kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. Fakat eğer uygun olmayan koşullar da kalırsa cevizleriniz bozulmaya başlayabilir bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir