Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır ?

0

Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır ?

Sabah olsun veya akşam olsun biz Türkler çay içmeyi aşırı derece de çok severiz. Böyle olunca çaydanlığımız ocakta çok fazla kalıyor ve kaldığından dolayı da yanmalar meydana geliyor. Bize de sık sık gelen sorulardan birisi de yanmış çaydanlık nasıl parlatılır ? sorusu oluyor. Çaydanlığın alt tabası yandığı zaman tabanında beyaz yüzeyler oluşur ve suyu kaynattığımız zaman bu beyaz kalıntılar parçalanır ve daha sonra suya karışır.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Yanmış olan çaydanlıkta çay yapılırsa bu insana sağlık açısından zarar verir ve görüntü olarak da kötü görünüm ortaya çıkarır. Aynı zaman da yapmış olduğunuz çay eskisi gibi tadı lezzetli olmaz ve bu yüzden sizlere vereceğimiz bazı püf noktalar sayesinde çaydanlığınızı bembeyaz yapabileceksiniz. Zaten yanan çaydanlığın sadece içi değil dış tarafı da hasar görüyor ve bizler hem içine hem de dışına uygulamalar yapacağız.

Çaydanlık Nasıl Parlatılır ?

Şimdi hanımlar yanmış olan çaydanlığı parlatmanın birkaç tane yolu bulunmaktadır. Bunları kendi eviniz de ücret ödemeden kolayca yapabileceksiniz. İşte o yöntemler ;

Çaydanlık Nasıl Parlatılır

1-)Karbonat Yöntemi

Yanmış olan çaydanlığınızı parlatmak için kullanacağınız en etkili yöntemlerden birisi de karbonat yöntemi oluyor. İlk olarak karbonatı bir miktar kadar kullanacağınız. Hemen yöntemimize başlayalım isterseniz. İlk önce karbonatı su ile ıslatalım ve sonra ıslattığımız karbonatı yanmış olan çaydanlığın içine sürelim. Bir süre boyunca bulaşık teli ile güzelce temizleme işlemi yapalım. Bu şekilde kısa süre bekleyip sıcak su ile yıkayalım. Bu yöntemi hanımlar birkaç kere deneyebilirsiniz. Çünkü bazı durumlar da tek sefer de çıkmayabilir.

2-)Limon Tuzu Yöntemi

Çaydanlığınız için uygulayacağınız diğer yöntem limon tuzu yöntemidir. Bunu uygulamak için ise bir miktar kadar limon tuzunu yanmış olan çaydanlığın içerisine atalım ve sonra üzerine su ekleyelim. Bu şekilde çaydanlığınızı bir süre kadar kaynatın ve sonra bol su ile yıkayın. Bu yöntem kararan iç kısmı için çok etkili yöntemdir.

3-)Yağ Çözücü Yöntemi

Yanmış olan çaydanlığı yağ çözücü yöntem ile de kolayca çıkartabiliriz. Marketlerde yağ çözücü kremler bulunuyor onlardan alarak çaydanlığınızın hem iç hem de dış kıskını temizleyebilirsiniz. Yalnız yağ çözücü etkili olduğundan göz ile temas etmemesi gerekiyor. Buna dikkat ediniz.

4-)Kimyasal Parlatıcı Yöntemi

En son yöntemlerimizden birisi de kimyasal olarak yapabileceğimiz parlatıcı yöntemidir. Piyasa da bulunan en iyi parlatıcıyı alarak yanmış olan çaydanlığınızdan uygulayabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta temizleme yaptıktan sonra çaydanlığınızı bol su ile yıkayın.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir