Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir ? Kısaca
 1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir ? Kısaca

0

Her insanın kendine özgü bir cilt yapısı vardır. Kimisinin cildi çok yağlı iken kimisininki de kuru olur. Fakat cildi böyle çok yağlı olan insanlar bu durumdan kurtulmak için bazı yöntemlere başvuruyorlar ya da internetten araştırmalar yapıyorlar. Cilt tipi kişi için gerçekten çok önemli bir konudur. Cilt tipleri ne kadar farklı olursa olsun mevsimsel olarak yaşanan birtakım değişikliklerden dolayı da bazen sorunlar olabiliyor. Cilt tiplerinde ise en çok sorun yaşatanı yağlı ciltler oluyor.

Yağlı Cilt Nedir ?

Her cildin kendine göre bir özelliği vardır. Mesela yağlı ciltlerde olan özellikler kuru ciltlerde bulunmaz. Yağlı cilt kısaca nedir diye soracak olursanız ; ciltte yer alan yağın cildin üst katmanına çıkmasına nedir. Mesela kuru ciltlerde de yağlanma oluyor fakat onlar gün yüzüne çıkmıyor vücudun alt tabanında bulunuyor. Yağlı ciltler tam tersine vücudun üst kısmına çıkıyor. Peki bir cildim yağlı mı ? Bunu bilmiyorsanız anlamanın en kolay yolu arkadaşlar sabah kalktığınız zaman elinizi yüzünüzü yıkamadan önce hem ellerinizi hem de yüzünüzü kontrol edin.

Elinizde bir yağlılık varsa o zaman sizin cildiniz yağlı demektir. Aynı zaman da bu durum sadece bölgeseldir yani cildiniz yağlı diye her yeriniz yağlı olacak diye birşey yoktur.

Cilt Neden Yağlı Olur ?

Bazı insanların cildi diğer insanlara göre daha fazla yağlı olur. Ama bunun birden fazla faktörü bulunmaktadır. Bazı durumlarda genetik olurken bazı durumlar da ise yeme içmeden kaynaklı olabilir. Cildinizin yağlanmasının başlıca nedenleri şunlardır ;

 • Su tüketiminiz azsa
 • Aşırı yağlı besleniyorsanız
 • Sıvı tüketiminiz azsa
 • Güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız
 • Fazla makyaj yapıyorsanız
 • Cildinizi yeterince nemlendirmiyorsanız cildiniz kolayca yağlanabilir.

Bu yukarıda saymış olduğumuz şeylerin olmaması demek vücudunuzun çok fazla yağlı görünmesi demektir. Eğer yağlı cildiniz veya cildiniz yağlanmaya müsaitse o zaman bu maddelere dikkat ediniz.

Yağlı Ciltten Kurtulmanız Mümkün

Yağlı bir cildiniz varsa ve bundan artık kurtulmak istiyorsanız o zaman ilk önce makyajdan uzak durunuz. Cildiniz yağlı olduğundan zaten yapacağınız makyajda tutmayabilir veya temiz görünmez. Fakat aşağıda sayacağımız şeyleri yaparsanız tamamen geçmese bile kısa sürede cildinizin yağlı olmasını koruyabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler ;

 • Her gün bol bol su tüketmeye özen gösterin
 • Cildinizi bol su ve sabun ile yıkayın
 • Kesinlikle nemlendiricileri kullanmayı unutmayın
 • Gül suyu alıp tonik yapın
 • Yağlı gıdalar yerine hafif beslenmelere yönelin ve sebze ağırlıklı yiyecekler tüketin.

Bu gibi şeyleri yaparsanız o zaman kısa süre içerisinde yağlı vücudunuz daha az yağlanır ve sizde rahat nefes almış olursunuz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir