Kadınların Yeri

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Yağlı cilt, cildinizde dokunduğunuzda yağlı hissettirir. Özellikle sabah kalkınca burun alın yani t bölgesi daha yağlı olabilir . Tabi yağlı cilt denilince akla geniş gözenekler , siyah noktalar , sivilceler gelmesi de normal . Cilt tipinizi doğru bir şekilde belirledikten sonra cilt tipinize uygun rutinlerle sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz . Cilt tiplerimiz de değişkenlik gösterir . Bu değişkenlik mevsimden mevsime iklimden iklime olabilir . Örneğin cildiniz kışın daha kuruya dönük yazları ise daha yağlıya dönük olabilir . Cildinizin ihtiyacı olan ürünlerle sağlıklı cilt görünümüne kavuşabilirsiniz . Peki yağlı cilde sahip olanlar için neler önerilebilir inceleyim .

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Temizlik

Yağlı ciltler için genelde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa temizlik önerilir . Makyaj yapıldı ise makyajı çıkarmak daha sonrasında ise cildi temizlemek oldukça önemlidir . Cildinizin pH ‘ına uygun temizleme jeliyle fazla sebumu da almış oluyorsunuz . Sivilceli ,sivilceye yatkın yağlı ciltler için salisilik asit içeren temizleme jelleri rutine dahil edilebilir .

Tonik

Cildinizi güzelce temizleyip diğer adımlara hazırlamalısınız . Yağlı cilt için tercih edilen tonikler genelde sebum dengeleyici , cildin dokusunu iyileştiren , gözenek görünümünü en aza indiren toniklerdir .

Eksfoliasyon

Bu adım cildinizdeki probleme yönelik olmalıdır . Yağlı cilt, özellikle ölü cilt hücresi oluşumuna, siyah noktalara ve tıkanmış gözeneklere meyillidir. Ölü hücrelerden kurtulmak , gözenek görünümünü azaltmak için haftada 2-3 defa BHA , AHA ürünlerini ekleyebilirsiniz .Sivilceli yağlı bir cildiniz varsa salisilik asit , niacinamide gibi toniklerden serumlardan yararlanabilirsiniz . Probleminiz leke ise C vitamini niacinamide, arbutin gibi içerikleri tercih edebilirsiniz . Yine haftada 1-2 kez kil maskesi kullanmak da yağlı ciltler için oldukça yararlı olacaktır . Fazla sebumu özellikle burun ve alın çevresindeki yağlı görüntüyü almaktadır .

yağlı ciltler için cilt bakımı

Nemlendirici

Birçok kişinin yaptığı hatadan bahsedeyim: Cildim yağlı nasıl olsa nemlendirici kullanmama gerek yok ! Hayır ! Nasıl kuru ve karma ciltlerin de cildini nemlendirmeye ihtiyacı varsa yağlı ciltler için de durum böyle . Bu adım yağlı ciltlerde çok atlanan bir adım . Genelde ciltleri yağlı olduğu için nemlendirici de kullanmak istemezler . Katman katman gibi gelir . Oysaki cildinize uygun doğru bir nemlendiriciyle rutininizi doğru şekilde tamamlamalısınız . Yağlı ciltler için daha çok losyon kıvamlı çabuk emilen nemlendiricileri tercih etmek daha mantıklı olacaktır . Sivilceye meyilli olan ciltler ise içerisinde yağ içermeyen ürünleri seçmesi daha doğru olacaktır . Yazları ise daha hafif yapılı aloe vera jellerini kullanabilirler .

Güneş Kremi

Yağlı ciltler için cilt tiplerine uygun güneş kremi bulmak çekilmez hale geliyor . Genelde bu cilt tipine sahip kişiler yüzlerinde parlak duran güneş kremlerinden hoşlanmazlar . Daha mat bitişli güneş kremlerini tercih edebilirler . Böylelikle o parlak görüntü de olmayacaktır . Ya da başka bir seçenek olarak kullandıkları güneş kremlerinin üzerine pudra geçerek parlamanın da önüne geçebilirsiniz .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ