Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

0

Yağlı cilt, cildinizde dokunduğunuzda yağlı hissettirir. Özellikle sabah kalkınca burun alın yani t bölgesi daha yağlı olabilir . Tabi yağlı cilt denilince akla geniş gözenekler , siyah noktalar , sivilceler gelmesi de normal . Cilt tipinizi doğru bir şekilde belirledikten sonra cilt tipinize uygun rutinlerle sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz . Cilt tiplerimiz de değişkenlik gösterir . Bu değişkenlik mevsimden mevsime iklimden iklime olabilir . Örneğin cildiniz kışın daha kuruya dönük yazları ise daha yağlıya dönük olabilir . Cildinizin ihtiyacı olan ürünlerle sağlıklı cilt görünümüne kavuşabilirsiniz . Peki yağlı cilde sahip olanlar için neler önerilebilir inceleyim .

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Temizlik

Yağlı ciltler için genelde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa temizlik önerilir . Makyaj yapıldı ise makyajı çıkarmak daha sonrasında ise cildi temizlemek oldukça önemlidir . Cildinizin pH ‘ına uygun temizleme jeliyle fazla sebumu da almış oluyorsunuz . Sivilceli ,sivilceye yatkın yağlı ciltler için salisilik asit içeren temizleme jelleri rutine dahil edilebilir .

Tonik

Cildinizi güzelce temizleyip diğer adımlara hazırlamalısınız . Yağlı cilt için tercih edilen tonikler genelde sebum dengeleyici , cildin dokusunu iyileştiren , gözenek görünümünü en aza indiren toniklerdir .

Eksfoliasyon

Bu adım cildinizdeki probleme yönelik olmalıdır . Yağlı cilt, özellikle ölü cilt hücresi oluşumuna, siyah noktalara ve tıkanmış gözeneklere meyillidir. Ölü hücrelerden kurtulmak , gözenek görünümünü azaltmak için haftada 2-3 defa BHA , AHA ürünlerini ekleyebilirsiniz .Sivilceli yağlı bir cildiniz varsa salisilik asit , niacinamide gibi toniklerden serumlardan yararlanabilirsiniz . Probleminiz leke ise C vitamini niacinamide, arbutin gibi içerikleri tercih edebilirsiniz . Yine haftada 1-2 kez kil maskesi kullanmak da yağlı ciltler için oldukça yararlı olacaktır . Fazla sebumu özellikle burun ve alın çevresindeki yağlı görüntüyü almaktadır .

yağlı ciltler için cilt bakımı

Nemlendirici

Birçok kişinin yaptığı hatadan bahsedeyim: Cildim yağlı nasıl olsa nemlendirici kullanmama gerek yok ! Hayır ! Nasıl kuru ve karma ciltlerin de cildini nemlendirmeye ihtiyacı varsa yağlı ciltler için de durum böyle . Bu adım yağlı ciltlerde çok atlanan bir adım . Genelde ciltleri yağlı olduğu için nemlendirici de kullanmak istemezler . Katman katman gibi gelir . Oysaki cildinize uygun doğru bir nemlendiriciyle rutininizi doğru şekilde tamamlamalısınız . Yağlı ciltler için daha çok losyon kıvamlı çabuk emilen nemlendiricileri tercih etmek daha mantıklı olacaktır . Sivilceye meyilli olan ciltler ise içerisinde yağ içermeyen ürünleri seçmesi daha doğru olacaktır . Yazları ise daha hafif yapılı aloe vera jellerini kullanabilirler .

Güneş Kremi

Yağlı ciltler için cilt tiplerine uygun güneş kremi bulmak çekilmez hale geliyor . Genelde bu cilt tipine sahip kişiler yüzlerinde parlak duran güneş kremlerinden hoşlanmazlar . Daha mat bitişli güneş kremlerini tercih edebilirler . Böylelikle o parlak görüntü de olmayacaktır . Ya da başka bir seçenek olarak kullandıkları güneş kremlerinin üzerine pudra geçerek parlamanın da önüne geçebilirsiniz .

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir