Vişne Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılmalı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Vişne Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılmalı ?

0

Günümüzde biliyorsunuz ki hem meyvelerden hem de sebzeler de reçeller yapılıyor ama vişne reçeli en çok bilinen ve ev hanımları tarafından en çok yapılanlardan birisidir. Bu makalemiz de ise bize en çok gelen sorulardan birisi olan vişne reçeli sulu olursa ne yapılmalı ? bu konu hakkında araştırma yaptık ve detaylı bir şekilde bulduklarımızı sizlerle paylaştık.

Vişne Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılmalı

Vişne reçeli kahvaltıları süsleyen tatlı türlerinden birisidir ve ister marketlerden satın alın isterseniz de evinizde kendiniz yapın burada karar tabiki de sizlere kalmış. Fakat dışarıdan hazır olarak almak yerine evde kendiniz yapsanız daha güzel olur.

Evde vişne reçeli yapacağınız zaman bazı noktalara da burada dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu noktalara dikkat ederseniz o zaman çok güzel vişne reçeli yapmış olursunuz. Burada en önemli olan nokta kıvamı tutturmaktır. Tabi bu püf nokta sadece vişne reçelin de değil diğer reçellerde de durum aynıdır. Vişne reçelinizi yaptığınız zaman kıvamında bir sorun oluştu ise o zaman hiç üzülmeyin veya çöpe atmanıza gerek yok. Çünkü bunun olması zaten normal bir durumdur.

Doğru Vişne Reçeli Kıvamı İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğru bir şekilde vişne reçeli yapmak istiyorsanız ilk olarak hem şeker hem de meyve oranına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer meyve oranı çok fazla fakat şeker oranı azsa o zaman reçelinizin kıvamı daha sıvı olacaktır. Bu yüzden meyve miktarının en az 1 veya 1.5 oranında olması reçel için idealdir. Yani örnek verecek olursak 1 kilo olan vişneye sizin 1.5 kilo şeker koymanız gerekiyor.

Şimdi gerekli olan vişne ile şeker oranını doğru bir şekilde ayarladık ve sonra vişne suyu bir meyve olduğundan dolayı bir gece öncesinden mutlaka şeker ile bekletme yapınız. Çünkü bu şekilde yaptığınız için kıvamın oluşmasını sağlayan madde bu şekilde açığa çıkacaktır ve vişneler de suyunu salacaktır. Tabi bu sadece vişnede değil sulu olan tüm meyvelerde bunu uygulamanız gerekmektedir.

Vişne Reçeli Kaynama Sırasında Sıvı Kalmış İse Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda vermiş olduğumuz adımları yapmadan önce reçelinizi siz çoktan kaynatma yaptınız ve kaynama sırasında ise sıvı kaldı ise o zaman merak etmeyin yapacağınız işlem çok kolaydır. İlk önce reçelinizin kıvamını temiz bir tabağa alalım ve dağılıp dağılmaması ile ideal kıvamı yakalayıp yakalayamadığınızı bu şekilde test edeceksiniz. Çok sıvı kalmış ise o zaman aşağıda vereceğimiz yöntemleri deneyin. Ama çok sıvı yoksa yani kıvamı tutmuş ise bir şey yapmanıza gerek yoktur.

1-)Elma

Vişne reçeliniz sıvı kaldığını zaman yapmanız gereken ilk yöntem Elma dilimi olacaktır. Elma dilimi kıvamın koyulaşmasını sağlar. Eğer tam da kaynama sırasında reçelinizin cıvık olduğunu gördüyseniz hemen 1 tane elma dilimini reçelin içerisine koyun ve bu şekilde koyulaşmasını sağlayın.

2-)Mikrodalga

Kaynama esnasında reçeliniz de herhangi bir problem yok fakat soğuduğu zaman sıvı oluyorsa o zaman mikrodalga içerisine koyarak 5 dakika kadar pişirip eski haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

3-)Güneş

En son yöntemlerimizden birisi de eğer evinizde mikrodalga yoksa o zaman buna ek olarak güneş yöntemini deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise beyaz renkte bir tülbent ile üzerini kapatıp daha sonra güneşte bekleterek kıvamın koyulaşmasını bu şekilde de sağlayabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir