Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır ?

0

Vişne reçeli yapacağınız zaman güzel olmasını istiyorsanız o zaman hem vişnenin taze olup olmadığına hem de kaynatma süresine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bir reçelin tam kıvamında olmasını istiyorsanız ne kadar süre kaynatıldığına da dikkat etmeniz gerek. Az veya çok fazla kaynatıldığı zaman reçelin yapısın da değişikler meydana gelir.

Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır

Vişne reçelini kaynatma yapacağınız zaman en ideal süre 30 ila 40 dakika olmaktadır. Tabi kaynatma yapmadan önce bilmeniz ve yapmanız gereken bazı aşamalar da vardır. Bu aşamaları eğer doğru bir şekilde yaparsanız o zaman vişne reçeliniz çok güzel olur. İsterseniz aşamalara yavaş yavaş geçelim ;

İçindekiler

Vişne Reçeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-)Vişne Seçimi

Reçel yapacağınız zaman seçeceğiniz vişneye de önem vermeniz gerekmektedir. Vişnenizin hem mevsimin de hem de taze olması son derece önemlidir. Mevsimi geçmiş veya dondurulmuş olan vişneleri yaptığınız zaman lezzetli olmaz. Aynı zaman da seçeceğiniz vişnelerin de çürük olup olmadığını kontrol ediniz. Vişne her zaman hem diri hem de görüntüsü parlak olması gerekmektedir.

2-)Vişnenin Çekirdeklerini Temizleyin

Vişneyi çekirdekli bir şekilde kaynatırsanız daha sonrasın da bir de çekirdekleri ayıklamakla zaman kaybedeceğinizden dolayı öncesinden çekirdekleri temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken de pipet kullanarak çekirdekleri ayırabilirsiniz.

3-)Vişnelerin Temizliği

Reçel yapmadan önce vişnelerinizi güzel ve doğru bir şekilde temizleyiniz. Bunu yapmak için ise bir kabın içerisine vişnelerinizi ekleyin ve su doldurup belli bir süre içerisin de bekletin. Sonra saplarını temizleyin ve akan suyun altında biraz daha yıkayın.

4-)İçindeki Şeker Oranı

Eğer ilk defa reçel yapıyorsanız o zaman ne kadar miktarda şeker koyacağınızı da tam olarak bilmezsiniz. Merak etmeyin ama çok basit bir uygulama ile bunu çözeceksiniz. Tencerenizin içerisine ilk olarak tabanı kapatacak şekilde vişnelerinizi koyun ve üzerine ise göz kararı olacak şekilde şeker eklemesi yapın. Daha tekrardan şekeri kapatacak kadar vişneleri ekleyin ve üzerine tekrardan şeker ilavesi yapın. Bu şekilde elinizdeki tüm vişneler bitesiye kadar yapın. En son tencerenin ağzını kapatarak 1 gece boyunca bekletin.

5-)Kaynatma Süresi

Reçel yapımın da yukarıda da bahsettiğimiz üzere kaynatma süresi çok önemlidir. 1 gece beklettiğiniz reçellerin içerisine su doldurup kaynatın. Bu şekilde kaynatma yaptığınız zaman ara sıra bir tabağa içerisinden vişne alarak kıvamını kontrol edebilirsiniz. Kaynama olduğu zaman içerisine birkaç damla limon suyu damlatırsanız eğer o zaman reçelin kristalleşmesini bu şekilde engellemiş olursunuz.

6-)Cam Kavanozlar Tercih Edin

Şimdi reçelimizi güzel bir şekilde kaynattık ve sıcak halde iken temiz olan cam kavanozların içerisine ekleyin ve soğuk olasıya kadar kapağı açık kalsın. Saklayacağınız zaman ise buzdolabından kesinlikle muhafaza etmeyin. Bunun yerine güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklarsanız daha iyi olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir