Üzüm Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Üzüm Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır ?

0

Üzüm , biliyorsunuz ki ülkemizde çok sevilen ve çok üretilen meyvelerden birisidir. Üzüm Manisa ve çevresinde üretilir. Aynı zaman da üzümden hem pekmez hem reçel hem de pestil yapılır.

Üzüm Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Üzüm çok sağlıklı meyveler kategorisinde yer alır ve en bilinen özelliği ise kan yapma özelliği vardır. Bunun haricin de enerji verir , kötü huylu olan kolesterolü düşürür , karaciğer rahatsızlığınız varsa bunu iyileştirir , kan ve damar rahatsızlığının önüne geçer. Üzüm meyvesini özellikle diyet yapan kişiler tarafından çok tercih edilmektedir.

Meyve ve sebze her zaman mevsiminde satın alınması gerekiyor fakat bazı meyveler vardır ki mevsimi dışında da tüketilebilmektedir. İşte üzümde bunlardan bir tanesidir. Yaz mevsimi geldiği zaman üzümler raflardaki yerini almaya başlar ama uzun süre tüketmek istiyorsanız o zaman derin dondurucu da saklamanız gerekiyor. Saklamış olduğunuz üzümden ise ister reçel , ister üzüm suyu isterseniz de kurutma yapabilirsiniz.

Üzüm Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Asarak Saklama

Üzüm saklama yönteminde en eski yöntemler içerisin de asarak saklama yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemi uygularken üzümlerinizi 7 aya kadar rahat bir şekilde saklayabilirsiniz. Aynı zamanda da üzümleriniz aynı ilk günkü gibi taptaze kalır.

Günümüzde biliyorsunuz ki evlerde mahzen türü mağaralar bulunmadığından dolayı hem karanlık hem de serin bir yerde saklamak aynı şekilde çözüm olabiliyor. Bu yüzden üzümlerinizi saklayacağınız vakit asma yapraklarını da üzümlerle beraber toplayıp hiçbir şekilde asma yapraklarından ayırmadan karanlık ve serin olan bir odada tavana bir ip ile çivi asıp asmanız gerekmektedir. Bu yüzden yaptığınız takdir de üzümlerinizi 4 aya kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Derin Dondurucuda Saklama

  • İlk olarak buzdolabınızı güzel bir şekilde temizleyin.
  • Buzdolabınızın raf bölümlerine iri delikli bir temiz bez serin ve üzümleriniz birbirlerine değmeyecek bir şekilde bezin üzerine yayın. Burada üzümlerinizin çürük olmaması son derece önemlidir.
  • Üzümlerin derin dondurucu da saklamak en iyi yöntemlerden birisidir. Bunun için üzüm tanelerini üzüm saplarından ayırın ve güzelce yıkayın.
  • Yıkayıp ayıklamış olduğunuz üzümleri bir kabın içerisine koyun ve derin dondurucunuza yerleştirin.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir