Uno Kuralları Nelerdir, Uno Nasıl Oynanır ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Uno Kuralları Nelerdir, Uno Nasıl Oynanır ?

0

Büyük küçük demeden herkes kart oyununu az çok bilir değil mi ? Yani kart oyununu hayatımız da hiç oynamasak bile adını duyduk. Peki Uno kelimesini duydunuz mu ? Buda bir kart oyunu. Uno oyunu kart oyunları arasında en sağlam , zeka ve beceri gerektiren oyunlar arasında yer alır. Yani bu oyunda asıl amaç elinizdeki tüm kartları bitirmektir.

Uno Kuralları Nelerdir

Kim elindeki tüm kartları bitirirse o kişi oyunun birincisi olur. Bu oyun da kartların özelliklerini , değerlerini ve taktikleri nelerdir bunları bilmeniz çok önemlidir. En önemlisi ise oyunu oynarken çok dikkatli bir şekilde takip yapmalı ve tüm kartlarınızı diğer oyunculardan önce siz bitirmelisiniz.

Uno kart oyununu büyük küçük demeden 7’den 70’e kadar herkes tarafında sevilerek oynanan oyunlardan birisidir. Bu oyunun kartları çok özeldir arkadaşlar. Yani sizler iskambil kağıtları veya başka bir oyuna ait olan kartlar ile bu oyunu oynayamazsınız.

Uno Kartlarının Özellikleri

Bu oyun da 4 farklı renkte kartlar bulunmaktadır. Bu renkler şöyle ;

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Mavi
 • Yeşil

Uno oyununda toplam da arkadaşlar 108 kart bulunuyor ve her renkteki kartta ise 0’dan başlıyor 9’a kadar rakamlar yer almaktadır. En önemlisi ise bu kartlardan hariç 5 kart bilinmiyor. Bilinmeyen bu kartlardan 2 kartı çek , Revors , Pas geç ve Joker oluyor.

Nasıl Oynanır?

 • İlk olarak oyuna başlarken bir kişi kağıtları dağıtmaya başlar ve oyuncuların hepsine toplamda 7 kart düşer.
 • Şimdi her oyuncu 7 kartını aldı ve daha sonra kalan bu kartların üstü kapalı olarak ortaya konur.
 • Ortada yer alan desteden 1 kağıt açılır ve oyuna başlayan kişi bu karta göre oynar.
 • Oyunu kim dağıttı ise o kişinin solunda olan kişi oyuna başlar. Oyunu oynayacak olan kişi ister hareket kartları isterse de yabani olan kartlarla oynayabilir. Eğer kişi bunlarla oynamak istemez yani kart kullanmak istemiyorsa o zaman kura destesinden kağıtlardan bir tane çeker. Oyuncu burada kartı istediği zaman kullanabilir. Elinde kart olsa dahi atacak diye bir şey yok.
 • Ortadaki kartın rengi neyse sizde mecburen ondan devam etmelisiniz. Örnek verecek olursak yerde diyelim kırmızı 3 var ve sizde kırmızı renkte kağıt veya farklı renklerde ama aynı rakamda 3 lü var atabilirsiniz. Burada ki amaç rengin veya rakamın tutması gerekiyor.
 • Elinde kimin son kağıdı kalırsa o kişi UNO diyerek elindeki tek kağıdı söyler. Eğer kişi bunu söylemezse o zaman ceza yer ve yerden mutlaka 1 kağıt çekmek zorunda kalır.

Uno Kartları Puanı Nasıl Hesaplanır?

Uno kartlarının üzerinde yer alan rakamlar kendi puanı olarak kabul edilmektedir. Örnek verecek olursak eliniz de hem 4 hem de 5 varsa puanınız da sizin 9 oluyor. Sizler de hiç denemediyseniz mutlaka arkadaşlarınızla beraber oynamayı deneyebilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir