Turşunun Suyu Nasıl Değiştirilir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Turşunun Suyu Nasıl Değiştirilir ?

0

Turşunun Suyu Nasıl Değiştirilir ?

Turşu yapılacağı zaman en çok dikkat edilmesi gereken aşamalardan birisi de sürekli olarak gözlem yapılmasıdır. Çünkü Turşu sürekli olarak gözlem isteyen bir gıda olduğundan herhangi bir şekilde bozulmalar meydana gelebilir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak veya erken müdahale etmek için sürekli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Turşu suyuna müdahale edeceğiniz zaman genelde suyu değiştirilmektedir.

Turşunun Suyu Nasıl Değiştirilir

Evde Turşu yapacağınız zaman ilk olarak kullanacağınız malzemelerin taze olmasına ve ölçümlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bu saymış olduğunuz detaylara çok dikkat ederseniz o zaman turşu suyunu değiştirmenize bile hiç gerek kalmaz.

Hali hazırda Turşu suyunuz varsa kesinlikle komple olarak suyunu değiştirmeyin bu doğru bir hareket olmaz. Eğer turşunuz da bir erime varsa ya da tadına baktığınız zaman çok tuzlu geliyorsa o zaman yapmanız gereken olay çok basit. Suyun yarısını döküp yeniden su hazırlamanız gerekiyor. Turşunun erimesi demek içerisine koymuş olduğunuz sebzelerden birisinin taze ve diri olmamasından kaynaklanır. Diğer bir sebebi de tuzunun az olmasıdır. Turşu erimesine yapacağımız bir olay yoktur çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere sebze yerleştirmesi yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor.

turşu suyu değiştirme

Turşu yaptığınız zaman aşırı tuzlu olduysa o zaman değiştireceğiniz suyun içerisine az bir şey kaya tuzu ekleyin ve bu tuz oranını sabitleyecektir. Fakat bu işlemi yapacağınız zaman sebzelerinizin zarar görmemesi için suyun hepsini değil yarısını değiştirmeniz gerekiyor.

Turşunun Ne Kadar Sıklıkla Tüketilmelidir ?

Günümüzde en çok tüketilen lezzetlerden birisi de turşulardır ve turşu olarak salatalık , biber , domates ve lahana gibi birbirinden güzel Turşular bulunmaktadır. Kış mevsiminde alınan sebzeler kış öncesinde kurutulur ve daha sonra Turşu yapılmaya başlar. Fakat sizler ne kadar sağlıklı insan olursanız olun hiç fark etmez , aşırı turşu tüketirseniz vücudunuza ciddi anlamda zararlar vermiş olursunuz. Bu zararlardan bilinen en belirgin özellikle böbrek hastalıkları olmaktadır. Yani çok fazla turşu tüketirseniz böbrekleriniz susuz kalır ve buda böbrek ağrılarına ve sistit rahatsızlığına sebep olur.

Bunun için arkadaşlar turşu tüketimi yapacağınız zaman çok fazla değil de minimum düzeyde olmasına dikkat edin. Özellikle tansiyon gibi rahatsızlığı bulunanlar varsa sağlıklı insana göre daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Aynı şekilde Turşu tüketimi yaptıktan hemen sonra bol bol su içmeye de özen gösterin.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir