Turşu Kavanozunun Kokusu Nasıl Gider ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Turşu Kavanozunun Kokusu Nasıl Gider ?

0

Kış mevsimi geldiği zaman genel olarak en çok tercih edilen yiyecekler arasın da turşular yer alır. Turşularda bozulmaması için kavanozlarda doğru bir şekilde muhafaza etmemiz gerekmektedir. Yanlış muhafaza edildiği zaman istenmedik kokular ortaya çıkmaya başlıyor. Peki turşu kavanozlarında koku olursa bunu nasıl geçiririz ?

Turşu Kavanozunun Kokusu Nasıl Gider

Ülkemizde genel olarak ev yapımı olarak en çok tercih edilen kış mevsiminin de vazgeçilmez yiyecekleri arasında turşular yer alır. Her sene kadınlar kışa hazırlık olması için yaz mevsiminden turşularını kavanozlara hazırlamaya başlarlar. Fakat belli bir süre kavanozlarda beklettiğimizden dolayı zamanla kötü kokular ortaya çıkmaya başlar. Bu durum sirke , meyve , sebze ve kaya tuzunun bir araya gelmesinden dolayı kimyasal tepkime olduğundan koku oluşmaya başlar.

Kötü koku oluştuğu zaman aşağıda vereceğimiz yöntemler sayesinde kötü kokuyu giderebilirsiniz. Dilerseniz yöntemlerimize bakalım ;

TURŞU KAVANOZLARIN KOKUSU NASIL GİDER?

Aşama 1:

Bulaşık kabının içerisine ılık su döküp doldurun ve sabunlu çözelti yapabilmek için içerisine az olacak şekilde bulaşık deterjanı koyun. sonra yapmış olduğumuz bu sabunlu suyun içerisine boş olan turşu kavanozumuzu koyalım ve kokuya sebep olacak kalıntıları fırça ile giderin.

Aşama 2:

Sonra kavanozunuzu ılık su ile durulayıp arkasından temiz olan bir havlu ile kurulayınız.

Aşama 3:

Tamamen temizlemiş olduğunuz kavanozu birkaç gün dışarıda güneş alan bir yerde bu pencere ya da balkon da olabilir koyun.

Aşama 4:

Kuruyan kavanozu alın ve yarıya kadar beyaz sirke dökün. Geri kalan kısmını da doldurmak için su ekleyiniz. Turşu kokusunu burada emmesini sağlamak için gece boyunca sirke ve su kavanozda kalsın.

Aşama 5:

Diğer gün olduğu zaman turşu kavanozunuzu lavaboya boşaltabilirsiniz. Hem içini hem de dışını havlu ile kurulayın. Sonra her tarafını temiz havlu ile kurulayabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir