Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

0

Türk Kahvesinin Faydaları ?

Birçok insan sabahları kendilerini canlandırmak veya gün boyunca enerji artışı sağlamak için kahveye güvenir. Güçlü, zengin bir demlemeyi sevenler için Türk kahvesi yeni kahve fincanı olabilir. Bunun nedeni, sağlam bir lezzetle sonuçlanan benzersiz bir yöntemle hazırlanmış olmasıdır. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerini suyla (ve genellikle şekerle) birleştirerek ve sıvıyı kaynama noktasının hemen altında köpüklü bir köpürme aşamasına getirerek yapılır.

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi geleneksel olarak cezve denilen bir demlikte demlenir, ancak herhangi bir küçük demlik de uygundur. İstenilen aşamaya geldikten sonra demleme – öğütülmüş kahve fincanlara dağıtılır. Kahve öğütme tozu bardağın dibine çöker ve kalan sıvı tüketilir. Türk kahvesi şekersiz olarak servis edilebilir ancak genellikle orta derecede şekerle hazırlanır.

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Türk kahvesinin yararları ?

  • Kafein, atletik ve zihinsel performansı artırabilen, üzerinde iyi çalışılmış, doğal bir uyarıcıdır.
  • Türk kahvesi, özellikle sporcular için faydalı olabilecek oldukça konsantre bir kafein dozu sağlar.
  • Filtrelenmemiş olduğu için Türk kahvesi, geleneksel olarak demlenmiş kahvede bulunan faydalı bileşikleri daha yüksek seviyelerde içerebilir.
  • Kahve çekirdekleri, sağlık yararları sağlayan polifenol antioksidan türleri olan klorojenik asitler gibi faydalı bileşikler içerir.

Örneğin, klorojenik asitlerin iltihabı, kan şekerini, kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Türk kahvesinin kadınlara faydaları incelendiğinde ise birçok kadın üstünde zayıflatıcı özelliği tespit edilmiştir. Kahve tüketen kadınların mutluluk hormonu salgılamak dışında yağ yakan kahveyi günde iki fincan tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir