Tüm Cilt Tipleri İçin Güzellik Sırları
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Tüm Cilt Tipleri İçin Güzellik Sırları

0

Tüm dönemlerde kadınlar güzellik sırları üzerine kafa yormuş, çeşitli denemeler yapmış ve yeni bilgiler keşfetmiştir. Özellikle güzelliği doğal yollarla elde etmek önem arz etmiştir. Farklı cilt tiplerine sahip olmak farklı cilt bakımı ihtiyacı doğurmuştur. Cilt tipine uygun bakım ürünlerini tercih etmek daha doğrusu olacaktır. Her cilt tipine uygun güzellik sırlarımızı paylaşıyoruz.

  1. Yağlı Ciltler İçin Güzellik Sırları

Yağlı bir cildin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Cildin zorluğuna karşın doğru bakım ürünlerini kullanmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü yanlış bir bakım ciltteki yağ oranını arttırabilir ve ciltte pürüzlü bir etkiye neden olabilir. Bu yüzden daha asit bazlı ürünleri kullanarak cilt dengesini sağlayabilirsiniz. Yağsız nemlendirici de kullanmak tavsiye edilir. Evde yapabileceğiniz yağlı ciltler için bakım önerilerine bakalım.

Domates: 1 adet büyük domatesi kabuklarını soyup ince ince dilimleyin. Püre haline getirdikten sonra yüzünüze akşamları uygulayıp 10-15 dakika bekleyip durulayabilirsiniz.

Elma: Bir başka kullanabileceğiniz doğal meyve olarak elmayı kullanabilirsiniz. 1 adet elmanın kabuklarını soyup püre haline getirin. Yağın biriktiği T bölgesine daha sık sürerek yüzünüzün pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Süt: Özellikle çiğ ve soğuk sütü pamuğa damlatıp masaj yaparak cilde uygulayabilirsiniz. Sütü, taze limon suyuyla karıştırıp cildinize sürebilirsiniz.

Yumurta: Haşlanmış yumurtayı mikser yardımıyla macun kıvamına getirin. Üzerine yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz.

Besinleri cilde sürmek kadar tüketmekte çok önemlidir. Haftada en az 3 defa taze portakal veya elma suyu içerek ve en önemlisi günlük su tüketimini arttırarak cildin sebum üretimini hafifletebilirsiniz. Cildi nemli tutmak ve sık yıkamak da yağlı görünümünü azaltacaktır. Cildinizi 1-2 damla saf çay ağacı yağı damlatılmış pamukla temizleyebilirsiniz.

  • Kuru Ciltler İçin Güzel Sırları

Kuru ciltler, özellikle yıpranmış gibi ciltleri düzeltmek oldukça zordur fakat imkânsız değildir. Sadece diğer cilt tiplerine göre özel bir bakım gerekiyor. Öncellikle kuru ciltlerin nem oranını arttırmaya çalışmak lazımdır. Kuru ciltler pürüzlü görünümü, kusurları belirgin gösterir. Yağ bazlı örneğin gliisn gibi nemlendirici kremler veya solüsyonlar kullanılması tavsiye edilir. Yumuşak bir cilt için işte bakım önerilerimiz.

Avokado: 1 adet avokadoyu püre haline getirip cildinize sürebilirsiniz. 10-15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. İsterseniz avokado ve muzu beraber ezip de uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: özellikle pul pul dökülen cilt sorunlarına birebir doğal uygulanan zeytinyağı mucizesini birkaç damla pamuğa damlatarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Çok fazla kuru cilde sahipsiniz gece yatmadan sürüp bir gece beklemeniz daha doğru olacaktır.

Süt: Yağlı ciltler kadar kuru ciltlerde de kullanımı vardır. Soyulan, dökülen kısımlara sürerek cildinizi yumuşatabiliriz.

  • Hassas Ciltler İçin Güzellik Sırları

Kuru ciltlerle çok karıştırılan hassas ciltler yapısı itibariyle kızarma, zedelenmeye karşı tepki gösteren cilt yapısıdır. Özellikle cilt döküntüleri çok oluyorsa cilt hassastır. Hassas ciltlere sahip olanlar kuru ciltler için güzellik rutinlerinin yanı sıra ekstra bir bakım daha yapılması gerekir.  Öncellikle yüzünüzü yıkarken nazik olmaya dikkat edin.

Gül Suyu: Yüz temizliği denilince ilk akla gelen doğal ürünlerden biri olan gül suyu, hassas ciltler için en uygun ürünlerden biridir. Bir tutam zerdeçal tozu ve 2 yemek kaşığı gül suyu karışımıyla cildinize yumuşak hareketlerle yüzünüze uygulayabilirsiniz. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz

Nane: Nane yapraklarını blenderdan geçirip krem kıvamına getirin ve yüzünüze uygulayın. Özellikle nane özlü maskeler kullanabilirsiniz. Bal ve avokado maskesini de kullanılabilir.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir