Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur ? Kısaca Bilgi
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Tsunami Nedir ve Nasıl Oluşur ? Kısaca Bilgi

0

Tsunami nedir ?

Tsunaminin ne olduğu, kelimenin anlamından çıkarılabilir. Japonca’da “tsu” liman, “nami” büyük dalga anlamına gelir. Sözcüğün, dönüşlerinde ana limanlarını tamamen harap bulan Japon balıkçılar tarafından icat edildiği söyleniyor. Açık denizde dev bir dalga görmedikleri veya hissetmedikleri için bu olayı limandan kaynaklanmış olması gereken büyük bir dalga ile açıkladılar.

Tsunami Nedir

Tsunami nedir nasıl oluşur ?

Tsunamiler, büyük su kütlelerinin ani yer değiştirmesi nedeniyle depremler, volkanik patlamalar, toprak kaymaları veya göktaşı çarpmaları sonucu ortaya çıkar. Tüm tsunamilerin çoğu deniz depremlerinden kaynaklanır.

Kural olarak, aşağıdaki koşullar bir tsunaminin gelişmesine katkıda bulunur: Bir deniz depremi, ölçekle en az 7.0’lık bir güce sahiptir. Bu kuvvetten itibaren açığa çıkan enerji, merkez üssünün üzerindeki su sütununun titreşmesine neden olur. İkincisi, depremin merkezi 50 kilometreden daha az derinlikte meydana gelmiş olmalıdır. Üçüncüsü, deprem deniz tabanını yükseltmeli veya alçalmalıdır. Sadece yana doğru hareket ettirilirse tsunami olmaz.

Su sütunu titreşmeye başladığında dalgalar her yöne yayılır. İki dalga tepesi arasındaki zaman aralığı iki saate kadar çıkabilir. Çünkü açık denizde sırttan sırta ölçülen dalga boyu 10 ila 100 kilometre arasında olabilir. Saatte 1000 kilometreye kadar yayılır.

tsunami nedir kısaca

Tsunami ve coğrafya

Tsunami  birkaç saat içinde tüm okyanusları geçebilir ve bir halka halinde 20.000 kilometreye kadar yayılabilir. Bu nedenle, diğer doğal afetlerle karşılaştırıldığında, ortaya çıktığı yerden binlerce kilometre uzakta hala büyük hasara neden olabilir. Dalga anakaraya yaklaştıkça dalga tepeleri arasındaki mesafe kısalır. Sonuç olarak, dalga tepeleri daha da yükselir. Açık denizde dalga yüksekliği genellikle bir metreden az ise, karada birkaç metre yığılabilir. Su kütleleri genellikle iç kesimlere kilometrelerce nüfuz eder ve tüm kara parçalarını yok eder.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir