Topuk Dikeni Neden Olur ? Belirtileri ve Topuk Dikeni Hakkında Merak Edilenler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Topuk Dikeni Neden Olur ? Belirtileri ve Topuk Dikeni Hakkında Merak Edilenler

0

Topuk dikeni genel olarak kadınların daha çok karşılaşmış olduğu sorunlardan birisidir. Uzun süreli ayakta kalma ve yanlış ayakkabı seçiminden dolayı topuk dikeni oluşmaktadır. Topuk dikeni insanı gün boyunca rahatsız eder ve bu şekilde yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer tedavi edilmezse o zaman ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Topuk Dikeni Neden Olur

Topuk Dikeninin Nedenleri Nelerdir?

Topuk dikeni aynı bıçak batması gibidir. Eğer sert bir tabana sahip olan ayakkabılar tercih ediyorsanız ve ortopedik olmayan ayakkabılarsa o zaman ayakta uzun süre kalıyorsanız topuk dikeninin görülmesi çok normal bir durumdur.

Topuk dikeninin başka nedenleri de vardır bunlar ; Ayak bölgesindeki sinirlere zarar verir ve yürüyüşünüz de bozukluk olmaya başlar , ayakların sert yüzeylere uzun süre temas eder , rahat olmayan ayakkabı seçimi ve uzun süre ayakta kalma gibi birden fazla nedeni vardır.

Topuk Dikeni Hangi Belirtileri Gösterir?

Topuk dikeninin birden fazla belirtisi vardır bunlardan birisi sabah kalktığınız zaman ayak tabanı ile bileklerde ağrı oluşması , yürüyüş yaparken ayak tabanınız da batma hissi oluşması gibi.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni belirtileri kendisini göstermeye başladı ise o zaman en kısa zaman içerisin de bir ortopedi doktoruna görünmeniz gerekiyor. Doktor çünkü sizlere ilk yapacağı şey röntgen çekecek ve durumun ne kadar ciddi olduğuna bakacaktır.

Eğer bu bölgedeki sinirler ciddi hasar almış ise o zaman hemen nöral terapi yöntemi uygular. Daha sonra hasar olan diğer dokular için diğer tedavi yöntemlerini uygular ve fizik tedavi yönteminden sonra topuk dikeni tedavisini yaparak işlemi bitirir.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir