Topuk Çatlaklarını Yumuşatmanın En İyi 5 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Topuk Çatlaklarını Yumuşatmanın En İyi 5 Yolu

0

Kuru ve çatlamış topuklar için büyük miktarda para harcamak ve mal satın almak istemezsiniz. Evdeki bileşenlerle saf tarifleri bir araya getirmeye ve rahat topuklu ayakkabılara nasıl sahip olmak istersiniz?

Herkes, gözeneklerinizin ve cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olmak için doğru bir cilt bakımı rutini izlemek istediğinizi bilir. Ancak, çoğu kişinin ayaklarını görmezden geldiğini ve bunun bir takım sorunlara neden olduğunu öğrendiniz mi? Çatlak ve kuru topuklar genellikle rahatsız edici değildir, ancak genellikle ağrıyı tetiklerler.

Ayaklarımız günlük hayatımızın yükünü taşıdığından, onları sağlıklı tutmak önceliklerinizden biri olmalıdır. Yüzünüzle aynı, ayağınızı beslemeli ve nemlendirmelisiniz. Mutlu, kuru ve çatlamış topukların bakımı oldukça kolaydır. Sadece ev kürlerinden yardıma ihtiyacınız var, bunlardan birkaçının gözenekleri ve cilt dokusunu ve topuklarınızın standardını iyileştirmede oldukça etkili olduğu belirtiliyor. Burada, çatlamış topuklarınızı iyileştirmenin bazı saf yolları listelenmiştir;

Topuk Çatlaklarını Yumuşatmanın En İyi 5 Yolu

1. ELMA SİRKE VE LİMON

Yüzünüzü elma sirkesi ile temizlemeyi seviyorsanız, bunun gerçekten çatlamış ve kuru topuklarınızda da işe yaradığını öğrenince şaşıracaksınız. Bu sefer sirkeyi limon suyuyla karıştırmayı deneyin, çünkü her bir bileşen gözeneklerinizi ve cildinizi pul pul dökebilecek iltihap önleyici ve asidik özelliklere sahiptir. Cansız gözenekleri ve cildi uzaklaştırmaya yardımcı olur ve kapakta gözenekleri ve cildi besler.

Üretim: Yeni bir limon alın ve dış kabuğu rendeleyin. Üç litre suyu rendelenmiş kabuğuyla bir tavada kaynatın ve kaynayınca altını kapatın. Bir ısı sıcaklığı elde etmek için ileriye bakın. Şimdi suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı bu suda en az 15-20 dakika bekletin.

2. ÇAY AĞACI YAĞI VE ZEYTİNYAĞI

Çay ağacı yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve topukları çok etkili bir şekilde temizleyebilir. Kızarıklığı, şişmeyi ve tahrişi sakinleştirebilir. Zeytinyağı ile birlikte çay ağacı yağı, çatlamış topuklar için kullanılabilecek en önemli yağlar arasındadır. Zeytinyağı, E vitamini, Okay vitamini ve antioksidanlara benzeyen birkaç vitamin içerdiğinden, saf bir nemlendirici olarak gerçekten başarılı bir şekilde çalışır ve kuru gözenekleri ve cildi nemlendirir.

Üretim: 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 6-7 damla çay ağacı yağı ekleyin. Etkili bir şekilde birleştirin. Ayaklarınızı sıcak suda beklettikten sonra bu karışımla ayaklarınıza terapötik masaj yapın. Çatlakların hızla kaybolduğunu fark edeceksiniz.

3. ZERDEÇAL VE MEYAN KÖKÜ TOZU

Meyan kökü tozu, gözenekleri ve cildi enfekte eden mikro organizmalarla savaşmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip, genellikle glisirizin olarak bilinen bir bileşik içerir. Zerdeçal, antioksidan özellikleri ile kaşıntılı ve tahriş olmuş gözenekleri ve cildi aydınlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olurken, antiseptik özellikleri kuru gözenekleri ve cildi doğal olarak iyileştirmeye yardımcı olur.

Üretim: Bir kaseye iki yemek kaşığı ezilmiş taze zerdeçal ve bir yemek kaşığı meyan kökü tozu alın. Bir macun oluşturmak için her bileşeni etkili bir şekilde birleştirin. Bu ovma ile ayağınıza birkaç dakika terapötik masaj yapın ve yıkayın.

4. DENİZ TUZU VE YULLA

Kolay ve sağlıklı topuklu ayakkabılara sahip olmak istiyorsanız, cevap deniz tuzu. Kuru ve çatlamış gözenekleri ve cildi yok etmek için besleyici vitaminler, mineraller ve farklı vitaminler sunar. Bunun yanı sıra yulaf ezmesi, gözenekleri ve cildi yumuşatabilen, gözenekleri ve cilt sınırlamalarını artırabilen ve yaraların ve kesiklerin hızla iyileşmesine yardımcı olan çok sayıda antioksidan ve antienflamatuar özellik içerir.

Yapılışı : 100 gram deniz tuzu, bir bardak yulaf ezmesi ve bir yemek kaşığı balı bir kapta karıştırın. Kombinasyonu her gün ayaklarınıza terapötik masaj yapmak için kullanın. Sadece toz ve kirin alınmasına yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca cansız gözenekleri ve cildi yumuşatır, gözeneklerinizi ve cildinizi kolaylaştırır.

5. ALEO VERA VE GLİSERİN

Aloe vera tedavi edici ve nemlendirici özelliklere sahiptir ve kuru gözenekler ve cilt için mükemmel bir alternatiftir. Gliserin ile karıştırmak, ayaklarınızdaki kuru ve çatlamış gözenekler ve cilt için harika bir nemlendirici görevi görür.

Üretim: İki yemek kaşığı saf aloe vera jeli alın. Bir yemek kaşığı gliserin ile karıştırın. Ayaklarınızı sıcak su ile yıkadıktan sonra ayaklarınıza terapötik masaj yapın. Gözeneklerinizde ve cildinizde yaygın olarak kullanmak, nemli ve yeni kalmasını sağlayacaktır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir