Toprak Güveç Neden Küflenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Toprak Güveç Neden Küflenir ?

0

Etli yemekler başta olmak üzere birçok yemeği pişirmek için toprak güveçler kullanılır. Yapısının kil ve topraktan oluşması, yemeklerin lezzetli olmasını sağlar. Güveç yemeklerinin yanında sütlaç içinde sıkça tercih edilir. Yemeklerin güvecin özelliklerine göre pişmesi için kısık ateşte pişirilmesine dikkat edilir.

Toprak Güveç Neden Küflenir

Güvecin kullanımı, yemeklerin lezzetini etkiler. Dolayısıyla temizliğine dikkat edilir. Ancak bazı durumlarda güveçlerin küflendiği görülür. Bu yüzden, “Toprak güveç neden küflenir?” sorusuyla karşılaşılmaktadır. Güveç, kilden yapıldığı için çabuk küflenir.

Nemli ortamlarda tutulan ve uzun bir düre kullanılmayan güveç, küflenebilir. Küflenmemesi için kullanıldıktan sonra temizlenmelidir. Ayrıca iyi bir şekilde kurutularak, nemsiz ortamda saklanmalıdır.

Toprak Güveçten Küf Nasıl Temizlenir?

Toprak güveç neden küflenir, sorusuyla birlikte küfün arındırmasıyla ilgili püf noktalar sunmak, faydalı olacaktır. Küfü, güvençten arındırmak için öncelikle küfün kabası alınmalıdır. Bunun için peçeteler kullanılabilir.

Küfün alınacağı malzemenin tek kullanımlık olması önemlidir. Peçete yerine bez kullanılırsa, o bez tekrar kullanılamaz. Çünkü küf yıkansa dahi hemen çıkmayan ve kolay yayılabilen bir bakteridir. Küfün tamamen çıkması için güvecin içerisine bir miktar su konmalıdır. Ardından ocakta kaynatılmalıdır.

Yüksek ısı, ortamdan organizma ve bakterileri temizler. Bu işlem, sadece küflenen güveçler için yapılmaz. Kullanılan toprak güvecin temizlenmesi için de uygulanabilir. Güveç kaynatıldıktan sonra bol ılık suyla yıkanmalıdır. Ardından su kalmayacak şekilde kurutulmalıdır. Güveçte su kalırsa, tekrar küflenme olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir