Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?

0

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?

Güveç çatlağı nasıl tamir edilir? Sorusunu ancak güveçleri çatlayan veya kırılmaya yüz tutmuş kişilerce araştırılmaktadır. Toprak güveç tencere çatlağı nasıl tamir edilir size bundan bahsedeceğiz. Toprak güveçlerin altı, sürekli kullanım veya yetersiz koruma nedeniyle çatlayabilir. Bu çatlaklar farklı boyutlardadır.

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir

Bu nedenle, ne yazık ki, tüm çatlakları onarmak imkânsızdır. Toprak güveçler, adından da anlaşılacağı gibi, topraktan çıkarılan ve eski çağlardan beri yemek pişirmek için kullanılan kil çömleklerdir. Günümüzde bu kaplar et yemeklerinde tercih edilmektedir. Güveç, hem sürekli kullanımdan hem de yanlış bakımdan ve bazen çarpmalardan dolayı çatlayabilir. Ne yazık ki bu çatlaklar zamanında tamir edilmezse güvecin kırılmasına neden olabilir.

Öncelikle güveç tamiri yapılırken çatlak tespiti çok önemlidir. Bir yerde çatlak görebilirsiniz, ancak bu hassas bir kap olduğundan, her zaman başka yerlerde çatlak olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güveç çatlağı nasıl tamir edilir? Sorusuna gelirsek eğer bu soru çok hassastır.

Çıplak gözle zar zor görülebilen ince bir çatlaksa, çatlak kil kapları tamir etmek için yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Ancak güvecin nereden çatladığı çok önemlidir. Yani güveç ısı aldığı yerde yani altta çatlamaya başlarsa tamir etmektense farklı değerlendirmek daha doğru olur. Üst kısımlar çatlamışsa, bunları düzeltmek için güçlü yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Daha geniş çatlaklar ortaya çıktıysa, güveci düzeltmeye çalışmak yerine farklı şekilde kullanmak daha iyidir.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir