Tırnak Kırılması Neden Olur ve Nasıl Önlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tırnak Kırılması Neden Olur ve Nasıl Önlenir ?

0

Tırnak kırılması tırnağın parçalanması veya kopmasıdır. Tırnak keratin adı verilen bir protein maddesinden yapılmıştır ve vücudun dış etkilere karşı korunmasına yardımcı olur.

Tırnak Kırılması Neden Olur

Tırnaklar özellikle ellerimizde sık sık kullanıldıkları için günlük yaşamımızda önemli bir rol oynarlar. Tırnak kırılması tırnakta görülen bir sorundur ve çoğu zaman ağrılı veya rahatsız edicidir. Tırnak kırılması tırnak yatağı enfeksiyonları tırnak mantarı beslenme yetersizlikleri tırnakları fazla uzun tutmak veya tırnaklara uygulanan travmalar nedeniyle oluşabilir.

Tırnak Kırılmaları Enfeksiyona Sebep Olabilir

Tırnak kırılması genellikle zararsızdır ve birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek kırılma riskini azaltabilir.

Tırnaklarınızın sağlıklı kalması için protein çinko demir A ve C vitaminleri gibi besin maddelerini içeren bir diyet tüketin. Tırnak kırılması şiddetli ise veya diğer belirtilerle birlikte ise örneğin tırnak yatağı enfeksiyonu mantar enfeksiyonu gibi durumlarda doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Tırnak Kırılması Sorunlarında Stresten Kaçının

 Stres tırnakları zayıflatabilir ve kırılmalarına neden olabilir. Stresi yönetmek için yoga meditasyon veya başka rahatlama tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Tırnakları zayıflatan ve kırılmalarına neden olan kimyasallardan kaçının. Örneğin tırnak cilası çıkarıcılar gibi kimyasal ürünler kullanırken dikkatli olun.  Nemlendirici kremler ve yağlar kullanarak tırnaklarınızı nemlendirin ve sağlıklı beslenme ile tırnaklarınızı güçlendirin.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir